USD 32,86
EUR 35,22
ALTIN 2.452,24
BIST100 10.471
İHBAR hattı 0552 642 79 79

YAŞLANMA KARŞITI 6 BESiN

Genç, parlak bir cilt için doğru beslenmenin ilk adımdır. Sağlıklı görünen bir cilt, sağlıklı beslenme ile gelen sonuçlardan biridir. Cildimizin sağlıklı olmasında bir çok etmen vardır yaşam tarzı, beslenme biçimi, aktivite durumu, çevresel faktörler gibi sıralayabiliriz.

Besinsel anlamda zayıflatan, gençleştiren veya hastalıktan koruyan tek bir mucizevi bir besin elbette yok. Ama ben bugün sizlerle, kendinizi daha genç hissetmenize yardımcı olacak besinleri paylaşmak istedim.

Yoğurt

İçinde yaşa meydan okuyan bileşikler kanıtlanamamış olsa da; yoğurt osteoporozun önlenmesinde önemli yere sahip olan kalsiyum mineralini ve bağırsak sağlığı için yararlı bakterileri içerir. Ayrıca süt ve süt ürünlerinden düzenli olarak aldığınız protein, cildinizi sıkılaştırır ve çizgilerin oluşumunu önler. Günde 1-2 kase kadar yoğurt tüketerek yararlı etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Tere

Tere, cilt antiseptiği görevi görerek minerallerin dolaşımını ve vücudun tüm hücrelerine iletilmesini sağlayarak cildin oksijenlenmesini arttırır. A ve C vitaminleri ile dolu olan teredeki antioksidanlar, zararlı serbest radikalleri nötralize ederek ince çizgileri ve kırışıklıkları uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Ispanak

Ispanak yüksek A, C ve E vitaminleriyle kırışıklıklara karşı savaşır. Yapılan araştırmalar da yeşil ve sarı renkli sebzeleri düzenli olarak tüketen bireylerin özellikle göz çevresinde daha az kırışıklığı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Brokoli

Cilde güç ve elastikiyet veren ana madde olan kollajen üretimi için vücudun C vitaminine ihtiyacı vardır. Brokoli; anti-inflamatuar, yaşlanma karşıtı bir sebzedir. Bol miktarda C vitamini, lif, kalsiyum ve K vitamini içerir.

Yaban Mersini

Yaban mersini içindeki bileşenler yaşa bağlı hafıza ve motor beceri kaybını, oksidatif hasar ve inflamasyonu önlemeye yardımcı. Tufts Üniversitesi, Jean Mayer İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezi tarafından yayımlanan bir çalışmada fareler 10 yıl boyunca yaban mersini özüyle beslenmişler, fareler yaşlandığında bile yaban mersini özüyle beslenenler diğerlerine oranla daha yüksek performans göstermişlerdir.

Kuruyemişler

Çoğu kuruyemiş özellikle badem, cilt dokusunu onarmaya, cilt nemini korumaya ve cildi zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olabilecek E vitamini kaynağıdır.

Bu bahsettiğim 6 besinden de en önemlisi hayata pozitif bakmak, mutlu olmak ve gülümsemek olduğunu unutmamalıyız. Bence kaç yaşında olduğunuzdan çok, kaç yaşında hissettiğiniz ve yaşadığınız çok daha değerlidir…

Gençleştiren Smoothie

5-6 adet yaban mersini
1 dilim ananas
2 ceviz
150 ml yoğurt
1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

Bütün malzemeler blenderdan geçirip tüketebilirsiniz. Afiyet olsun :)

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Tüm Yazılar