USD 32,86
EUR 35,22
ALTIN 2.452,24
BIST100 10.471
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Yüzde 76 engelli olan kızı kaçırmıştı: Karar çıktı!

Sakarya’da yüzde 76 engelli olan kızın kaçırıldığı iddiası olayında şüpheli, mahkeme kararınca çeşitli tedbirler uygulanarak 6 ay uzaklaştırma kararı aldı.

Yüzde 76 engelli olan kızı kaçırmıştı: Karar çıktı!
10 Haziran 2023 | 09:34
Son Güncelleme:

Olay, 2 gün önce Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde yaşandı. Yüzde 50'si zihinsel sağlığı olmak üzere Kocaeli Devlet Hastanesi'nden toplam yüzde 76 süresiz Özürlü Sağlık Kurulu Raporu bulunan 28 yaşındaki S.T. isimli kadın, iddiaya göre özel eğitim gördüğü kurstan geldiği esnada servisten indikten sonra kaçırıldı.

Kızının, daha öncesinde istemeye gelen kişi tarafından Kaynarca ilçesine götürüldüğünü öğrenen Nurdan Türk, ilk önce aileye ulaştı. Kızı S.T. ile kaçtığı iddia edilen A.D.'nin evlendirilmek istediğini duyan anne bu duruma kızının engelli olduğu için rızasının olmadığını bir kez daha anlattı. Buna rağmen ailenin ısrarı devam edince karakola giden Nurdan Türk, kızını kaçırdığını iddia ettiği kişi A.D. ile ailesinden şikayetçi oldu. Yetkili mercilere bildirilen olay sonrasında Sakarya Barosu, Sakarya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün de girişimleriyle S.T. annesine teslim edilmişti.

Şüpheli mahkeme kararıyla 6 ay uzaklaştırma aldı

Sakarya Barosu Engelli Hakları Merkezi’nin girişimleriyle şüpheli A.D. 6 ay süreyle uzaklaştırma kararı aldı. Sakarya 1. Aile Mahkemesi heyetince şüpheli A.D. hakkında şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmamasına, korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konutta, okula ve işyerine yaklaşmamasına, korunan kişinin şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına, tanıdıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin haller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmamasına, korunan kişiyi iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız etmemesine bu tedbir kararlarının 6 ay süreyle uygulanmasına, tedbir kararı verilen şiddet uygulayan şahsın kararın gereklerine aykırı hareket etmesi halinde fiili bir suç oluşturursa bile ihlal edilen tedbirin niteliğine ve aykırılığına göre hakim kararıyla 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsine tabi tutulacağının ihtarına, tedbir kararının gereklerine aykırılığın her tekrarında ihlal edilen tedbirin niteliğine ve aykırılığına göre hakim kararıyla 15 günden 30 güne kadar zorlama hapsine tabi tutulacağının ihtarına kararı verildi.