USD 30,99
EUR 33,62
ALTIN 2.018,88
BIST100 9.335
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Yüce tarımda marka şehir Sakarya'yı Türkiye'ye anlattı

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce milyonların canlı izlediği 21. Yüzyıl Belediyeciliği Yerel Yönetimler Zirvesi'nde Sakarya'nın başarılı tarım politikasını anlattı. Tohumu korumanın, geleceği korumak anlamına geldiğini belirten Yüce, 4 buçuk yılda tarımda uluslararası temsil kabiliyetini kazandıran sera, cennet vadisi, jeotermal ısıtmalı tarım projelerini örnek verdi.

Yüce tarımda marka şehir Sakarya'yı Türkiye'ye anlattı - Sayfa 1

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Turkuvaz Medya Grubu tarafından düzenlenen 21.Yüzyıl Belediyeciliği Yerel Yönetimler Zirvesi’ne katıldı. Turkuvaz Medya Merkezi’nde düzenlenen zirve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yüce tarımda marka şehir Sakarya'yı Türkiye'ye anlattı - Sayfa 2

Birçok başlıkta panellerin gerçekleştirildiği zirvede, Başkan Yüce, Merve Türkay'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen "Yerel Yönetimlerde Gıda Güvenliği ve Kentsel Tarım" panelinde konuşmacı olarak yer aldı ve milyonlarca vatandaşın izlediği yayında Türkiye'ye başarıya ulaşan tarım politikalarını anlattı.

Yüce tarımda marka şehir Sakarya'yı Türkiye'ye anlattı - Sayfa 3

Sakarya'nın marka tarım projeleri

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile birlikte konuşma yapan Başkan Yüce, birlikte katılımcılara kendi şehirlerindeki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yüce, Sakarya'da organik ve sağlıklı gıda üretimi ve bu gıdaya erişimi kolaylaştıran projeleri anlatırken Seracılık Mükemmeliyet Merkezi, 60 kilometrelik tarım üssü Melen Botanik Vadisi, Mantar Üretim Tesisi, Şifaevleri, Manda Üretim Tesisi, Aşevi örneklerini anlattı.

Yüce tarımda marka şehir Sakarya'yı Türkiye'ye anlattı - Sayfa 4

22 çeşit tıbbi aromatik bitki üreten Büyükşehir'in tarımsal kalkınma hamlelerini özetleyen Başkan Yüce şifalı çaylar, süt, yoğurt, et, yumurta üretiminin yanı sıra mantar, çilek, domates, çikolata konusunda adeta devasa bir fabrikaya dönüşen üretim aşamalarından bahsetti ve "Korunan tohum, bir ülkenin geleceğidir" vurgusu yaparak gıda güvenliği politikalarına dikkat çekti. Sakarya'nın cennet topraklarını, şehri dünya markası haline dönüştüren bir anahtar olarak kullanıyoruz. Ektiğimiz tüm tohumların meyvesini de hamdolsun topluyoruz. Tarımda hayata geçirdiğimiz projelerin birçoğu dünyaya örnek oldu" ifadelerini kullandı.

Başkan Yüce'nin konuşmasından satır başları şu şekilde: