USD 19,02
EUR 20,41
ALTIN 1.210,42
BIST100 4.975
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Yüce Acarlar Longozu’ndan dünyaya mesaj verdi

Doğa Koruma Milli Parklar, ‘2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’ programının bu yıl merkezini doğa harikası Acarlar Longozu olarak belirledi. Büyükşehir’in baştan sona dokunuşuyla gün yüzüne çıkardığı longozda, Türkiye’deki tüm sulak alanların iyileştirilmesi için önemli bir mesaj verildi. Başkan Yüce, “İyi bir gelecek, doğanın ve suyun korunmasıyla mümkün ve insana çok önemli bir görev düşüyor” dedi.

Yüce Acarlar Longozu’ndan dünyaya mesaj verdi - Sayfa 1

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü programı, Türkiye’nin tek parça halinde en uzun su basar orman ve her yıl yüzlerce göçmen kuşun uğrak noktası olan Acarlar Longozu’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı programda Başkan Yüce katılımcıları bizzat ağırladı.

Yüce Acarlar Longozu’ndan dünyaya mesaj verdi - Sayfa 2

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün ortaklığında gerçekleştirilen programda sulak alan statüsündeyken Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle koruma altına alınan ve gelecek nesillere aktarılması için projelerin yürütüldüğü Acarlar Longozu örnek olarak konu alındı. ‘Şimdi Sulak Alanları İyileştirme Zamanı’ sloganıyla su altında olan bölgelerin doğallığı bozulmadan iyileştirilmesi konusunda yürütülen çalışmalardan bahsedildi.

Yüce Acarlar Longozu’ndan dünyaya mesaj verdi - Sayfa 3

Acarlar Longozu örneği

Programda Başkan Yüce’nin yanı sıra Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, Sakarya Vali Vekili Ersin Emiroğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar İstanbul 1. Bölge Müdürü Fahrettin Ulu, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı yer aldı.

Yüce Acarlar Longozu’ndan dünyaya mesaj verdi - Sayfa 4

Başkan Ekrem Yüce, Büyükşehir tarafından tesislerin inşası, yürüyüş alanlarının uzatılması ve turizme açılmasıyla Türkiye’nin gözbebeği olan Acarlar Longozu Tabiat Parkı’nın ülke ve dünya için çok önemli bir örnek olduğunu belirterek doğa harikası benzer alanların da aynı şekilde korunması gerektiğini vurguladı ve “Kuraklığı önlemek için sulak alanları korumalı, kullanma dengesini gözetmeliyiz” dedi.