USD 9,26
EUR 10,75
ALTIN 526,39
BIST100 1.410
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Yangın söndürme ileri bir boyuta taşınacak!

Yangına müdahale edenlerin işlerini kolaylaştırabilecek ve itfaiye hizmetlerini ileri bir boyuta taşıyabilecek 9 farklı teknolojiyi sizler için araştırdık. Detaylar haberimizde...

Yangın söndürme ileri bir boyuta taşınacak! - Sayfa 1

Türkiye'de günlerdir devam eden orman yangınlarıyla mücadele sürerken, benzer yangınlar dünyanın birçok bölgesini etkisi altına almış durumda.

Karadan, denizden ve havadan titizlikle müdahele edilen yangınlarda, özellikle itfaiye erlerine büyük iş düşüyor.

Günümüzde yapay zeka, karma gerçeklik veya otonom araçlar gibi akıllı teknolojiler, ilk müdahale ekipleri tarafından sadece on yıl önce bile hayal edilemeyecek şekilde kullanılıyor.

İtfaiyeciler mevcut teknolojilere alıştıkça; büyük veri kullanımı, biyotelemetri, yüz tanıma yazılımı, 360 video ve oyun teknolojisinden yararlanma gibi diğer yenilikler ortaya çıkmaya başlıyor.

Bu sistemlerin entegrasyonu, önceden planlamadan acil durum hafifletmeye ve olay sonrası analize kadar her şeyi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Şimdi sizlerle birlikte, itfaiyecilerin işlerini yapma şeklini potansiyel olarak değiştirebilecek ve daha ileri bir boyuta taşıyabilecek dokuz teknolojiye göz atalım.

1 10
Yangın söndürme ileri bir boyuta taşınacak! - Sayfa 2

1- GELİŞMİŞ BİYOTELEMETRİ

Kalp atış hızına ek olarak biyotelemetri, bir itfaiyecinin bireysel ve spesifik aktivite seviyeleri hakkında bilgi sunabilir ve bu da yöneticilere iç mekan ekiplerinin ne kadar sıkı çalıştığını bildirmeye yardımcı olabilir.

Mevcut bağlantılı personel izleme ve hava yönetimi ile entegre olarak birleştiğinde, gelişmiş biyotelemetri, müdahalecileri yaşam veya sağlık için anında tehlikeli bir ortamda daha güvenli tutmaya yardımcı olacaktır.

2 10
Yangın söndürme ileri bir boyuta taşınacak! - Sayfa 3

2- YAPAY ZEKA

Geleceğin yapay zekası, bölgedeki yangınlar için gerçek zamanlı trafik analitiği, bilgisayar görüşü aracılığıyla nesne tanıma sağlayacak ve iç mekan ekiplerini tehlikelere karşı uyaracak.

3 10
Yangın söndürme ileri bir boyuta taşınacak! - Sayfa 4

3- SANAL, ARTIRILMIŞ VE KARMA GERÇEKLİK

Bu teknojilerin odak noktası, yangınlarla mücadelede vatandaşların eğitimini, müdahale eğitimini ve acil durum müdahalesini geliştirmek olacak.

Müdahale ekipleri, tüm bu gerçeklik teknolojilerini kullanarak sanal ortamlarda kendilerini eğitecek ve daha gelişmiş teknolojilerle yangınla mücadele edebilecek.

Buna örnek olarak,, geçmiş dönemlerde Yeni Zelanda İtfaiye Teşkilatı, insanların bir yangın sırasında evlerinden güvenli bir şekilde kaçmayı planlamalarına yardımcı olmak amacıyla, benzersiz ve ilgi çekici bir deneyim yaratmak için 360 derecelik video ve VR teknolojilerini kullanmıştı.

4 10