USD 12,89
EUR 14,63
ALTIN 740,29
BIST100 1.811
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Vladimir Lenin Kimdir?

Vladimir Lenin (1870-1924), Rus komünist devrimcisi ve yirminci yüzyılın önemli siyasi olaylarından biri olan Rus Devrimi sırasında ön plana çıkan Bolşevik Partisinin başkanıydı. İşte kısaca Vladimir Lenin'in hayatı ve ölümü...

Vladimir Lenin Kimdir?
25 Kasım 2021 | 15:07
Son Güncelleme:

Vladimir Lenin Kimdir?

Hayatı

Vladimir İlyiç, 10 Nisan 1870'te Rusya'nın Ulyanovsk şehrinde doğdu. Gerçek soyadı Ulyanov'du ve babası İlya Nikolayeviç Ulyanov, üst düzey bir yetkiliydi. Lenin Rus Ortodoks Kilisesi'nde vaftiz edildi ve Rus üst sınıfının oğullarına verilen tipik eğitim aldı.

Ağabeyi İdam Edildi

Üniversitede görüşleri devrimci bir grubun üyesi olan ağabeyinin idamından etkilendi. Radikal politikaları nedeniyle üniversiteden ihraç edilen Lenin, 1891'de dış öğrenci olarak hukuk diplomasını tamamladı. Daha sonra St Petersburg'a taşındı ve profesyonel bir devrimci oldu. O dönemde birçok kişi gibi tutuklandı ve Sibirya'ya sürüldü.

1901'den sonra Lenin yeni takma adı ile batı Avrupa'ya gitti ve neredeyse 10 yılını burada geçirdi. Burada uluslararası devrimci hareketin önemli bir figürü olarak ortaya çıktı ve 'Bolşevik' grubunun lideri oldu.

Ekim Devrimi'nde Lenin

1917'de Birinci Dünya Savaşı tarafından tüketilen Rusya değişime hazırdı. Rus savaş çabalarını baltalayacağını ümit eden Almanlar tarafından desteklenen Lenin, eve döndü ve çarlık rejimini deviren geçici hükümete karşı çalışmaya başladı. Sonunda Ekim Devrimi olarak bilinecek olan harekete öncülük etti. Rusya'da iç cephede ciddi kıtlıklar vardı. Mart 1917'de St Petersburg'da ekmek kıtlığı ayaklanmalara yol açtı. Bu sefer şehirdeki askerler isyancılara katıldı. Çarlık rejimi hızla çöktü. Bolşevikler zafer kazandı ve ülkenin tam kontrolünü ele aldılar.