USD 32,22
EUR 34,98
ALTIN 2.420,78
BIST100 10.677
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Vali Kaldırım: Gençliğe ve geleceğe daima umutla bakıyoruz

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

Vali Kaldırım: Gençliğe ve geleceğe daima umutla bakıyoruz
19 Mayıs 2023 | 10:46
Son Güncelleme:

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

Vali Kaldırım, mesajında şunları kaydetti:

"Şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından olan 19 Mayıs 1919 günü; milletimiz için, dört bir yanı kuşatılmış ve taksim edilme planları yapılan Aziz Vatanımızın bekası için bağımsızlık meşalesinin yakıldığı ve milli mücadelemizin başlangıcı olarak binlerce yıl hiç unutulmayacak büyük bir anlam ifade etmektedir.

104 yıl önce bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Samsun’da yakılan kıvılcım, yurdun her köşesini sararak büyüyen bu bağımsızlık ve kurtuluş meşalesi; birlik, beraberlik, cesaret, azim, kararlılık ve inançla yüklü bir milletin uyanışına, şahlanışına vesile olmuş ve eşsiz mücadeleler sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’nin tam bağımsız bir şekilde kuruluşu ile taçlandırılmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bugünün gençlere armağan edilmesinin hepimiz için büyük bir anlamı vardır. “Gençler!.. Cesaretimizi güçlendirip devam ettiren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfanla, insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli sembolü olacaksınız” diyerek geleceğimizin teminatı gençlerimize olan inancını ve güvenini her fırsatta dile getiren Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, toplumları ayakta ve dipdiri tutan en büyük gücün gençlik olduğunu da her daim vurgulamıştır.

Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştıran bu üstün irade, inanç ve kararlılığı en iyi şekilde idrak ettiklerine şahit olduğumuz gençlerimizin, dün olduğu gibi bugün de ecdadımızın bize yadigârı olan bu aziz vatanı, her koşulda en iyi şekilde koruyup muhafaza edeceklerini ve bu uğurda gerektiğinde canlarını feda etmekten imtina etmeyeceklerini biliyor ve geleceğe daima umutla bakıyoruz.

Ayrıca; tarih boyunca toplumumuzu ayakta tutan en büyük gücümüz olan gençlerimizi kendine güvenen, donanımlı, bilgili, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, vatan ve bayrak sevdalısı, çalışkan ve üretken insanlar olarak yetiştirmenin en önemli görevimiz olduğuna inanıyoruz.

Yakın zamanda Ülkemizde meydana gelen ve asrın felaketi olarak adlandırılan deprem felaketlerine maruz kaldığımızdan dolayı deprem bölgesinde görevli olmamız hasebiyle bu özel günü her ne kadar gençlerimizden ayrı buruk bir şekilde kutluyor olsak da; Tarihin her safhasında çok büyük badireler atlatmış ve her zorluktan sonra yeniden ayağa kalkmasını bilmiş bu Aziz Millet, hangi koşulda olursa olsun; savaşlarda, afetlerde, kısacası her zorlukta, her sıkıntıda sımsıkı kenetlenmesini bilerek büyük bir sınav vermiş ve birlik beraberlik içerisinde el ele, gönül gönüle vererek her defasında yaralarını sarmasını bilmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nda verilen büyük mücadele, geçmişte yaşanan badire ve zorluklarda olduğu gibi yaşadığımız afetlerin ilk gününden bugüne kadar halkımıza her türlü hizmeti hızlı, etkin ve her ayrıntısını planlayarak en üst düzeyde veren Güçlü Devletimiz, gönlü yüce fedakâr milletimiz, genç gönüllülerimiz ile birlik, beraberlik içerisinde el ele vererek olağanüstü gayretler sarf etmiş ve büyük bir dayanışma, birliktelik ve kenetlenme örneği göstererek bu sıkıntıların da üstesinden geleceğimizi ve vatandaşlarımızın yaralarını tamamen sarma irademizi bir kez daha ortaya koymuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle bağımsızlık mücadelemizin 104’üncü yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu Aziz Vatan için canını feda eden Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden Kahraman Gazilerimizi rahmetle anıyor, geleceğimiz olan tüm gençlerimizin “19 Mayıs Atatürk”ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor ve her birini sevgiyle kucaklıyorum."