USD 13,47
EUR 15,27
ALTIN 793,59
BIST100 2.011
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Uykuya geçişte zorluk mu yaşıyorsunuz?

Kilo almanın fizyolojik ve psikolojik sebepleri olduğu şüphesiz ancak bazen gözden kaçan küçük detaylara dikkat çeken Diyetisyen Zeynep Beşiroğlu; az, yetersiz ve kalitesiz uykunun kişilerin yaşam kalitelerini düşürdüğünü Haber Fokus mikrofonlarına anlattı.

Uykuya geçişte zorluk mu yaşıyorsunuz? - Sayfa 1

Kilo almanın fizyolojik ve psikolojik sebepleri olduğu şüphesiz ancak bazen gözden kaçan küçük detaylara dikkat çeken Diyetisyen Zeynep Beşiroğlu; az, yetersiz ve kalitesiz uykunun kişilerin yaşam kalitelerini düşürdüğünü Haber Fokus mikrofanlarına anlattı. İşte  Diyetisyen Zeynep Beşiroğlu'nun tüm açıklamaları...

1 15
Uykuya geçişte zorluk mu yaşıyorsunuz? - Sayfa 2

Kilo almanın fizyolojik ve psikolojik sebepleri olduğu şüphesiz ancak bazen gözden kaçan küçük detaylara dikkat çekmek istiyorum. Mesela az uyumak gibi! Yetersiz ve kalitesiz uyku kişilerin yaşam kalitelerini düşürmektedir. Bu durumun kronikleşmesi durumunda obezite, anksiyete, depresyon, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp hastalıkları gibi pek çok hastalığın tetikleyicisi olabilir.

Uyku süresi ile şişmanlık arasındaki ilişkiye yönelik bazı çalışmalar var bu çalışmalara göre kilo vermek isteyenlerin uyku süresine de dikkat etmesi gerekiyor.4-6 saat uyuyanlar gün içindeki yorgunluğu açlık ile karıştırabiliyorlar. Bu sebeple az uyumak metabolik hızı da etkileyebiliyor.

Doğru besinleri seçerek iyi bir uykuya dalabilirsiniz. Sizde uykunuzdan sık sık uyanıyorsanız veya akşam yediğiniz yemekten dolayı hazımsızlık çektiğiniz için rahat uyuyamıyorsanız aşağıdaki önerilerimizi mutlaka okumanızı öneririm.

2 15
Uykuya geçişte zorluk mu yaşıyorsunuz? - Sayfa 3

Triptofandan zengin besinleri tercih edin: Süt ve süt ürünleri, yumurta, kuruyemişler, yağlı tohumlar, hindi eti, kuzu eti, bal, muz ve susam uykuyu tetikleyen triptofan kaynakları arasındadır.

3 15
Uykuya geçişte zorluk mu yaşıyorsunuz? - Sayfa 4

Yatmadan önce ara öğün yapılabilir: Yatmadan önce kalori yoğunluklu bir şeyler yemek, sindirim sisteminizi daha fazla yorar ve kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Son ara öğününüzde yulaf ile yağsız süt, yoğurt içerisine biraz kuru meyve, 1-2 ceviz, 5-6 fındık tercih edilerek daha rahat bir uykuya geçiş yapılabilir.

4 15