USD 17,95
EUR 18,40
ALTIN 1.037,95
BIST100 2.777
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Unutkanlığın sebepleri nelerdir?

Eğer sizde birçok şeyi unutmaktan şikayetçiyseniz sebeplerini sonuçlarını gelip birlikte inceleyelim.

Unutkanlığın sebepleri nelerdir?
25 Haziran 2022 | 01:26
Son Güncelleme:

Unutkanlığın Sebepleri?
Unutkanlığın birçok sebebi olabilir. Bunların arasında stres, hareketli yaşam tarzı, yoğun iş yükü olabilir. Bellekte bulunan bilgilerin silinmesi her zaman bir hastalık doğurmayabilir, tekrarlanmayan veya çağırılmayan şeylerin unutulması normaldir. Sadece bu durum çok yakın zamanlarda gerçekleşen durumları unutmanıza kadar geliyorsa o zaman bir uzmana danışabilir ya da önce doğal yöntemlerle çözmeyi deneyebilirsiniz. Gelin birlikte unutkanlığı sebeplerini inceleyelim.

İlerleyen yaşlar
Kafa travmaları
Depresyon ve stres
Vitamin ve mineral eksikliği
Hamilelik

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler
Ceviz
Gençlere sınav öncesinde bir avuç ceviz veririz. Şeklinden de anlaşılacağı üzere ceviz beyne çok faydalıdır. Hafızayı güçlendirir ve unutkanlığa birebirdir.

Bitter Çikolata
Bitter çikolata doğru miktarda tüketildiğinde vücuda birçok fayda sağlamaktadır. İçerisinde bulunan polifenoller sayesinde beynin sağlıklı çalışmasını destekler. Eğer alerjiniz ya da hastalığınız yoksa günde birkaç küçük kare bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Balık Çeşitleri
Unutkanlığın başlıca sebebi olan Omega3 vücudumuzdan eksikliği hissedildiğinde unutkanlığa sebep olur. Bunun en iyi ve faydalı çözümlerinden biride Omega3 bakımından çokça zengin olan balıklardır. Özellikle somon, sardalya, ton balığı bol miktarda Omega3 bulundurur.

Ispanak
Ispanak, folik asit, bolca C vitamini ve mineraller sayesinde beynin sağlıklı çalışmasını destekler. Ancak ıspanağı çiğ olarak salatalarınızda kullanmanız çok daha faydalı olacaktır.

Tarçın
Tarçının kokusu dahi insanın hafızasını güçlendirmeye yetiyor. Yapılan araştırmalar sonucu tarçın kokusu konsantrasyonu güçlendiriyor ve hafıza tazeliyor. İçerisinde bulunan mineraller unutkanlığın giderilmesini sağlar. İsterseniz yediklerinizin üzerine 1 çay kaşığı serpebilir ya da tarçın çayı demleyebilirsiniz.