USD 8,34
EUR 10,11
ALTIN 498,41
BIST100 1.463
Bip BİP İletişim Hattı 0532 629 40 54

Türkiye’nin zirvesi : Ağrı Dağı

Ağrı Dağı 5.137 metrelik rakımıyla Türkiye'nin doğu ucunda, İran'ın 16 km batısında ve Ermenistan'ın 32 km güneyinde , %65'lik bir kesimi Iğdır ilinde, kalan %35'lik kesimi ise Ağrı ili sınırları içerisindedir.

Türkiye’nin zirvesi : Ağrı Dağı - Sayfa 1

5.137 metrelik rakımıyla, Türkiye'nin zirvesinde olduğunuzu hissettiğiniz en yüksek dağıdır. Ağrı Dağı, Türkiye'nin doğu ucunda, İran'ın 16 km batısında ve Ermenistan'ın 32 km güneyindedir. Dağ adı gereği Ağrı’da diye düşünülse de  %65'lik bir kesimi Iğdır ilinde, kalan %35'lik kesimi ise Ağrı ili sınırları içerisindedir.

1 4
Türkiye’nin zirvesi : Ağrı Dağı - Sayfa 2

Ağrı Dağı, Anadolu Yarımadası ve Avrupa'nın en yüksek doruğudur. 4 bin metreye kadar bazalt, daha sonra sonraki yükseklikte andezit lavlarından oluşarak volkanik bir dağ özellikleri gösterir. Dağın doruğunda bir örtü buzulu vardır. Doğu yüzünde Serdarbulak Yaylası ve 3896 metre yükseklikteki Küçük Ağrı Dağı yer alır. Ağrı Dağı yüksekliği, buzulları, insanları, değişik yapısal görünümleri, kar sınırına kadar kaplı otlukları ve dağ çayırları ile ilginç ve çekici bir görünüme sahiptir.

2 4
Türkiye’nin zirvesi : Ağrı Dağı - Sayfa 3

Türkiye'nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı jeolojik konumu ve Büyük Tufan'dan sonra Nuh'un gemisine ev sahipliği yapması dolayısıyla efsanevi özelliği olan bir dağdır. Kutsal kitaplarda da adı geçen Ağrı Dağı'nın farklı dillerde bir çok ismi vardır. Başlıcaları Ararat, Kuh-i Nuh, Gli Dağ, Cebel ül Haris'tir. Marco Polo'nun hiç bir zaman çıkılamayacak dediği dağa ilk tırmanışı kayıtlara göre 9 Ekim 1829 yılında Prof. Frederik Von Parat tarafından gerçekleştirildi. İkinci kış tırmanışı ise ilk tırmanıştan çok sonra 21 Şubat 1970'te Dağcılık Federasyonu eski başkanlarından Dr. Bozkurt Ergör tarafından gerçekleştirildi.

3 4
Türkiye’nin zirvesi : Ağrı Dağı - Sayfa 4

1980'li yıllarda binlerce dağcı bu heyecanı yaşamak için Ağrı Dağı'nı ziyaret etti. Ağrı Dağı, her yıl binlerce yerli ve yabancı dağcı tarafından ziyaret edilmektedir. Yüksekliği 5137 metredir ve konum olarak Doğu Anadolu'da İran sınırları yakınında yükselir. (Aras-Murat Nehirleri arası) Tırmanışlar için en uygun zaman Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Kış tırmanışları zorlu ancak zevklidir. Tüm dağcılar için Ağrı Dağı kış solo tırmanışı en büyük hedeftir.

4 4