USD 33,05
EUR 36,01
ALTIN 2.543,73
BIST100 11.067
İHBAR hattı 0552 642 79 79

TCMB, Haziran 2024 politika faizini yüzde 50’de sabit bıraktı

Merkez Bankası, bugün gerçekleştirdiği para politikası kurulu toplantısının ardından, haziran ayına ait bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına karar verdi. Politika faizi değiştirilmeyerek yüzde 50'de sabit bırakıldı.

TCMB, Haziran 2024 politika faizini yüzde 50’de sabit bıraktı
27 Haziran 2024 | 16:04
Son Güncelleme:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), politika faizi, piyasaların odağında kalmaya devam ediyor.

Merkez Bankası’nın, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını belirlendiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonuçlandı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 50'de tuttu.

Yılın altıncı faiz kararının alındığı toplantıya TCMB Başkanı Fatih Karahan başkanlık etti.

Toplantı metninde yer alan, "Yakın döneme ilişkin göstergeler yurt içi talebin, halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte, yavaşladığını teyit etmektedir. Sterilizasyon araçları, gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacaktır." mesajları öne çıktı.

Kurul, mayıs ayında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50 oranında sabit bırakmıştı.

Faizin sabit bırakılması bekleniyordu

AA Finans'ın beklenti anketine ve TCMB piyasa katılımcıları anketine göre, TCMB'nin politika faizini yüzde 50'de sabit bırakmasını bekliyordu.

Merkez Bankası'nın toplantı metninden öne çıkanlar:

Aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflama mayıs ayında geçici bir kesintiye uğramıştır. Yakın döneme ilişkin göstergeler yurt içi talebin, halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte, yavaşladığını teyit etmektedir. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip etmektedir.

"Enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecek"

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.

"Dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecek"

Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecektir.

Sterilizasyon araçlarına vurgu

Kredi ve mevduat piyasalarında öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması ilave makroihtiyati adımlarla desteklenecektir. Likidite gelişmeleri yakından izlenmektedir. Sterilizasyon araçları, gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacaktır.
Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır.

"Politika faizi kararı enflasyona bağlı"

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 50'de tuttu. TÜKONFED Finans Komisyonu Başkanı ve Ekonomist Dr. Selçuk Gülten, merkezin aldığı kararı değerlendirdi. Merkez Bankası'nın kararının beklentiler dahilinde geldiğini belirten Gülten, Merkez Bankası'nın enflasyon karşısında faiz adımları attığını hatırlatarak alınan kararı şu sözlerle değerlendirdi:

Merkez Bankası'nın yaklaşımı, eğer enflasyon beklentilerin üzerinde gelirse faizi artırmak ve eğer beklentilerin altında kalırsa faizi indirmek doğrultusunda. Ve bu doğru bir yaklaşım.

"Faiz adımı için haziran enflasyonu takip edilecek"

Haziran ayının enflasyon verisi, önümüzdeki hafta çarşamba günü açıklanacak. Eğer bu oran yüzde 3'ün üzerinde çıkarsa Merkez Bankası'nın faiz artışına devam etmesi beklenecek. Benim tahminim de yüzde 3'ün altında çıkması yönünde.

"Haziran enflasyonu yüzde 2,5 ile 3 puan arasında çıkarsa faiz artışına gerek kalmayacak"

Eğer haziran enflasyonu yüzde 2,5 ile 3 puan arasında çıkarsa, bu artık enflasyonda iniş trendinin başladığı anlamına gelecek ve 'Merkez Bankası'nın faiz artırmasına gerek kalmadığı' şeklinde yorumlanacak.
Faiz indiriminin ne zaman başlayacağı ise tamamen enflasyondaki gidişatın takip edilmesine bağlı.

"Dünya, Türkiye'den aralık ayında faiz indirimine gitmesini bekliyor"

Gülten, dünyada uygulanan faiz politikasının Türkiye'yi de desteklediğini belirterek; dış basında şimdiden Türkiye için "Acaba aralık ayında faiz indirimine gidecek mi?" diye yorumlar yapılmaya başladığını da dile getirdi.

Merkez Bankası'nın faiz adımları

Tarih / Faiz oranı

Mayıs 2023: Yüzde 8,50

Haziran 2023: Yüzde 15,00

Temmuz 2023: Yüzde 17,50

Ağustos 2023: Yüzde 25,00

Eylül 2023: Yüzde 30,00

Ekim 2023: Yüzde 35,00

Kasım 2023: Yüzde 40,00

Aralık 2023: Yüzde 42,50

Ocak 2024: Yüzde 45,00

Şubat 2024: Yüzde 45,00

Mart 2024: Yüzde 50,00 (En son faiz artırımı yapılan tarih)

Nisan 2024: Yüzde 50,00

Mayıs 2024: Yüzde 50,00

Haziran 2024: Yüzde 50,00

Çok Yorumlananlar