USD 8,35
EUR 10,11
ALTIN 498,74
BIST100 1.463
Bip BİP İletişim Hattı 0532 629 40 54

Tam kapanmada arabanız için bu önlemleri almayı unutmayın!

Arabası olan birçok kişi farkında değil. Önemli bir açıklama yapıldı. Arabası olan herkesin dikkate alması gerekiyor. Arabanızı tam kapanma sürecinden sonra da sorunsuz bir şekilde kullanmanız için bu önerilere kulak verin. Detaylar bu haberde...

Tam kapanmada arabanız için bu önlemleri almayı unutmayın! - Sayfa 1

Lastik durumu ve basıncını kontrol edin
 
Park halinde olan ve kullanılmayan araçların lastik basınçları haftada bir kez kontrol edilmeli, doğru basınç değerlerine getirilmelidir. Uzun süre kullanılmayan araçlarda lastiklerin fiziki kontrolü yola çıkılmadan önce mutlaka yapılmalı, bir sorun olup olmadığı belirlenmeli.  

1 5
Tam kapanmada arabanız için bu önlemleri almayı unutmayın! - Sayfa 2

Akünüzü mutlaka çalıştırarak şarj edin 
 
Uzun süre çalıştırılmayan araçlarda akülerin deşarj olma oranı yüksektir. Haftada bir kez aracın 15 dakika kadar çalışması akü şarjını yükseltir. Ayrıca araç yola çıkmadan önce akü bağlantılarının sıkı olduğundan ve pas tutmadığından emin olunmalıdır.

Klimayı asla unutmayın! 

Araç klimasını en az 15 günde bir on dakika boyunca çalıştırmak, klima sisteminin arıza riskini en aza indirecektir.

2 5
Tam kapanmada arabanız için bu önlemleri almayı unutmayın! - Sayfa 3

Uzun süre çalıştırılmayan araçlarda, fren balatalarının disklere veya kampanalara sıkışma – yapışma riski oluşur. Sürüş imkanı varsa haftada bir kez yapılacak 10 dakikalık sürüş, bu alanda sorun oluşmasına engel olur. 

3 5
Tam kapanmada arabanız için bu önlemleri almayı unutmayın! - Sayfa 4

Silecekler kauçuktan imal edildiği için uzun süre kullanılmadığında ön cama yapışma riski vardır. Evlerde kalınan süre boyunca, araç sileceklerinin streç film veya benzer materyalle sarılması, bu alanda oluşacak sorunların önüne geçer. 

4 5