USD 27,12
EUR 28,89
ALTIN 1.669,83
BIST100 7.842
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Taha Kılınç Sakaryalıları İslam Coğrafyası’nda gezintiye çıkardı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında bu haftaki konuğu Taha Kılınç oldu. AKM’de kültür sanat dostlarıyla buluşan araştırmacı yazar, "Taha Kılınç ile Âlem-i İslam Seminerleri"ne Sakarya’da devam etti. Katılımcılar, seminerde İslam Coğrafyası’nda geniş bir gezintiye çıktı.

Taha Kılınç Sakaryalıları İslam Coğrafyası’nda gezintiye çıkardı
12 Eylül 2023 | 14:44
Son Güncelleme:

Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye mal olmuş isimleri Sakaryalılarla buluşturmaya devam ediyor. Etkinliklerin son konuğu araştırmacı yazar, Derin Tarih dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve uzun yılar Ortadoğu ve İslâm Alemi üzerine çalışmalar yürüten Taha Kılınç oldu. Kılınç’ın kaleme aldığı makalelerden derlenen ve kitaplaştırılan “Âlem-i İslam” yazıları seminerin ana konusu oldu.

Gönül ve İslam Coğrafyası

İslam coğrafyalarında yaşanan hadiseleri sebep sonuç ilişkisinde değerlendiren ve düşüncelerini aktaran araştırmacı yazar Taha Kılınç’ı genç ve yetişkin yaş gruplarından pek çok kültürsever ilgiyle takip etti. Vatandaşlar, İslâm Dünyası’nın daha yakından tanınması yolunda önemli bir etkinliğe tanıklık etti. Kılınç, gönül coğrafyasını konu alan 8 bölümlük seminer dizisinde yer alan “Bilâdüşşâm, Filistin, Arabistan, Mağrib, Afrika, Balkanlar ve Asya” notalarını katılımcılarla paylaştı. Program sonunda katılımcılara 7 kitaptan oluşan “Âlem-i İslâm Yazıları” isimli kitap seti hediye edildi.