USD 28,98
EUR 31,21
ALTIN 1.866,62
BIST100 7.914
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı başladı

SUBÜ Turizm Fakültesi’nin düzenlediği Sapanca’da Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı başladı. Çalıştayda 4 başlıkta değerlendirme ve çözüm stratejileri geliştirme toplantılarında bölgenin yükselen turizm değerinin sürdürülebilirliği sağlayarak korunması ve geliştirilmesi için yapılabilecekler konuşulacak.

Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı başladı - Sayfa 1

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen Sapanca’da Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı başladı. Çalıştayın açılış programına SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sapanca Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Koordinatörü Mehmet Yüzücü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı başladı - Sayfa 2

Konuşmaların ardından açılış paneli ile başlayan çalıştayda; Sapanca Destinasyonunda Sosyal Maliyetler, Sapanca Destinasyonunda Ekonomik Maliyetler, Sapanca Destinasyonunda Fiziksel Maliyetler ile Planlama ve Denetim Konusunda Yapılması Gerekenler başlıklarında değerlendirme ve çözüm stratejileri geliştirme toplantıları yapılacak. Toplantılarda ortaya atılan görüş ve düşünceler raportörler tarafından not alınarak kamuoyuna sunulacak.

Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı başladı - Sayfa 3

Gelişen dünyada birçok değerin kaybedilmeye başlandığını belirten SUBÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıışık, “Bugün çocuklarımıza sağlam bir kültür ve çevre bırakma kaygısındayız. Bundan sonraki süreçte iyi adımlar atmak, her alanda sürdürülebilirliği gerçekleştirmek ve turizmin daha dikkatli ilerlemesini gerçekleştirmek zorundayız. Bugün Sapanca’yı konuşacağız ama burada çıkacak sonuçlar tüm Türkiye’ye fayda verecektir. Olay sadece para kazanmak değil, bugünkü çevreyi gelecek kuşaklara daha iyi bir şekilde bırakmak olmalı. İnşallah başarılı bir çalıştaya imza atarız ve buradan çıkacak sonuçlar özellikle girişimcilerimize yol gösterir, akademisyenlerimize ve öğrencilerimize faydalı olur” diye konuştu.

Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı başladı - Sayfa 4

Sapanca’nın dillere destan güzelliğiyle şehrin en önemli turizm merkezi olduğunu söyleyen Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Koordinatörü Mehmet Yüzücü, “Turizmin günden güne gelişmesi ve sürdürülebilirliğin tek yolu ise doğru planlama ve çalışmaktan geçiyor. Bugün bizleri bir araya getiren çalıştay bizleri daha ileri taşıyarak hızlı, doğru ve verimli aksiyon almamızda önemli rol oynayacaktır. Sapancamızın turizminde olası bir sorunun tespit edilmesi ve bu sorunun çözülmesi hem turizmcileri hem de bizleri mutlu edecektir. Böylesine önemli çalışmaları ortaya koyacak ortak akıl buluşmamız olan Sapanca’da Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı’nın turizm vizyonuna katkı sağlayacağına inanıyor, şehrimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”