USD 16,75
EUR 17,48
ALTIN 976,05
BIST100 2.444
İHBAR hattı 0552 642 79 79

SUBÜ’yü ayrı bir yerde konumlandırıyoruz

SUBÜ’ye bir ziyarette bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Gerek Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitemizi, gerekse Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitemizi diğer üniversitelerden ayrı bir yerde konumlandırıyoruz.

SUBÜ’yü ayrı bir yerde konumlandırıyoruz - Sayfa 1

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ı ağırladı. Buluşmada YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer de yer aldı. İlk olarak rektörlük makamında misafir edilen Özvar, daha sonra düzenlenen toplantıda SUBÜ Senatosu üyeleriyle bir araya geldi.

 

1 12
SUBÜ’yü ayrı bir yerde konumlandırıyoruz - Sayfa 2

Ciddi gayretler gösteriliyor

SUBÜ’de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Gerek Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitemizi gerekse Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitemizi diğer üniversitelerden ayrı bir yerde konumlandırıyoruz. Bu iki üniversitemizin de istikbali ve gelişmesi hususunda daha yakından çalışıyoruz. Bu ziyaretimizi sadece bir selamlama ve kahve içme ziyareti olarak düşünebilirsiniz. Sonraki gelişimizde üzerinde bizimde çalıştığımız ve sizlerle paylaşmak istediğimiz hususlar var. İnşallah bunları gündeme alacağız. Rektörümüz ve tüm çalışanlar üniversitemizin kuruluşu ve inkişafı noktasında fevkalade ciddi gayretler içerisindesiniz. Bizler de yapılan çalışmaları, ortaya çıkan ürünleri, eğitimin kalitesini, iş birliklerini, uluslararası görünürlüğü yakından izliyoruz. Çıkan bir başarı hikâyesi olduğunda mutlaka peşine düşüyoruz” ifadelerini kullandı.

2 12
SUBÜ’yü ayrı bir yerde konumlandırıyoruz - Sayfa 3

Çabalarınızı karşılıksız bırakmayacağız

SUBÜ’nün kendisini diğer üniversitelerden ayırt edecek bir takım hususiyetler kazanmasını öncelediklerini belirten Özvar, “SUBÜ teknik, genel ya da bunlardan bağımsız butik bir üniversite olarak da kurulabilirdi. Neticede kuruluşunda uygulamaya ağırlık veren ve üniversite-iş dünyası iş birliğine angaje olmuş hocaların bir araya geldiği bir üniversite modelini hayal ediyoruz ve düşünüyoruz. Bu konuda SUBÜ çok güzel adımlar attı. Fakat bunun daha ileriye taşınması en büyük gayemiz ve bizim de heyecanla takip ettiğimiz bir husus. Üniversitenin lokasyonu çok büyük bir avantaj teşkil ediyor. Bunu daha büyük ulusal ve uluslararası avantajlara dönüştürmenin yolunu hep birlikte aramamız lazım. Sakarya’da şehir ve üniversiteler arasında ciddi bir etkileşim var. Bu üniversiteler açısından önemli bir başlangıç noktası. SUBÜ de bu anlamda iyi bir yerden başlıyor. YÖK olarak gösterdiğiniz çabaları asla karşılıksız bırakmayacağız. Benim yönetim anlayışım da büyük ölçüde üretkenlik ve performansa dayanıyor. Üreten ve performans gösterenlerin elimizdeki tüm imkânlarla yanında olacağız.”

3 12
SUBÜ’yü ayrı bir yerde konumlandırıyoruz - Sayfa 4

SUBÜ girişimci yönüyle ön plana çıkabilir

Üniversite-iş dünyası iş birliği ortamında gelişmesini bekledikleri şeylerden birisinin girişimcilik olduğunu kaydeden Özvar, “Girişimcilik kültürünün en yakıştığı üniversite modellerinden bir tanesi uygulamalı bilimler üniversiteleri. Burada girişimcilik kültürünün filizlenebileceği çok verimli bir iklimin inşa edilebileceğini düşünüyorum. Dünyada bazı üniversiteler bu vasıflarıyla ön plana çıkıyor. SUBÜ’nün de kendini farklılaştırabileceği alanlardan bir tanesi bu. Bu özelliğiyle diğer üniversitelere göre ön plana çıkabileceğini düşünüyoruz. Girişimcilik deyim yerindeyse sırlı bir alan. Dünyada herkes tarafından takip edilebileceği bir patikası ve formülü yok. Bu alanlarda hakikaten bir taraftan takdir, bir taraftan beceri, bir taraftan da sırrı içinde barındırıyor. Zorluğu da buradan kaynaklanıyor. Bu konuda sizlerle uzun uzun konuşmak istiyoruz. Benim de paylaşacağım hususlar olacak.

4 12