USD 32,86
EUR 35,22
ALTIN 2.455,59
BIST100 10.471
İHBAR hattı 0552 642 79 79

SUBÜ’den ‘Özgür Filistin’ temalı afiş sergisi

SUBÜ Ferizli MYO ev sahipliğinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin de paydaşı olduğu ‘Özgür Filistin’ temalı afiş sergisi düzenlendi. Sergiye birçok ülkeden katılımcı eser gönderdi.

SUBÜ’den ‘Özgür Filistin’ temalı afiş sergisi
20 Kasım 2023 | 12:03
Son Güncelleme:

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Ferizli Meslek Yüksekokulu ev sahipliğinde, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin paydaşı olduğu ‘Özgür Filistin’ temalı ‘Uluslararası Çağrılı Afiş Sergisi’ düzenlendi. Atatürk Bulvarı Adapazarı Kültür Merkezi önünde düzenlenen sergiye İspanya, Endonezya, Japonya, Ürdün, Irak, İran ve İngiltere’nin de aralarında yer aldığı birçok ülkeden sanatçı ve akademisyenler ile Türkiye’den sanatçılar, akademisyenler ve grafik tasarımcılar eserleriyle katıldı. İsrail’in Filistin’e yönelik yoğun saldırılarına sanatın sesiyle destek olmak, insanlara bilinç kazandırmak ve tepkiyi görsel iletişim yoluyla göstermek için düzenlenen sergide toplam 55 afiş tasarımı sergilendi.

Bir dua olması dileğiyle

Serginin açılışı öncesi bir konuşma gerçekleştiren Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rasim Soylu, “Bütün masumlar bizim canlarımız. Ne yazık ki tüm savaşlarda hep masumlar mağdur olmuştur. Cenab-ı Hak bütün canlara değer veriyor. Ancak elimizden bir şey gelmiyor. Sadece bu şekilde kendi imkânlarımızla sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Sanat sadece doğadaki güzellikleri ifade etmez. En önemli yönlerinden birisi de duygu ve düşünceleri yansıtmasıdır. Acılara, ideallere ve fikirlere de hizmet eder. Filistin’deki kardeşlerimiz ve dünyanın dört bir yanında sıkıntı yaşayan kardeşlerimize bir dua olması dileğiyle sergimizi açtık. Sergimizi organize eden ve bunda emeği geçen SUBÜ Ferizli MYO Müdürü Doç. Dr. Aslan Çoban’a, Küratör Doç. Dr. Asım Topaklı’ya ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Talip Avcı’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.