USD 17,94
EUR 18,26
ALTIN 1.024,46
BIST100 2.913
İHBAR hattı 0552 642 79 79

SUBÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’ne yeni müdür

SUBÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nde bayrak değişimi yaşandı. Müdür Prof. Dr. Zafer Tatlı görevi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Çalışkan’a devretti.

SUBÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’ne yeni müdür - Sayfa 1

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nde Teknoloji Fakültesi Dekanlığı görevine atanan Prof. Dr. Zafer Tatlı, görevi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Çalışkan’a devretti. Devir teslim töreninde SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sinan Serdar Özkan ve Prof. Dr. Naci Çağlar ile akademisyenler ve idari personeller yer aldı.

1 5
SUBÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’ne yeni müdür - Sayfa 2

Herkes fedakârca çalıştı

Teknoloji Fakültesi’ndeki dekan değişikliğinin Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nün müdür değişimini de tetiklediğini belirten SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Zafer hocamızdan boşalan göreve Fatih hocamızı getirmiş olduk. Enstitümüzün kuruluş aşamasında herkes fedakârca çalıştı. Zafer hocamızın büyük emekleri oldu. Mekân sıkıntısı çok çektik. Yavaş yavaş bu sorunları çözdük. 5-10 yıl sonra geriye dönüp baktığımızda bunlar fedakârlıklarla dolu anılar olarak gözümüzün önüne gelecek” diye konuştu.

2 5
SUBÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’ne yeni müdür - Sayfa 3

Yüksek hedefler

Enstitünün iş dünyasıyla sıkı bir diyaloğunun olması gerektiğini kaydeden Sarıbıyık, “Fatih hocamızın bir enerjisi var. Dekan yardımcılığından kaynaklı yönetim tecrübesine, iş dünyasıyla irtibata, proje deneyimlerine sahip. Ayrıca iş dünyasına danışmanlık da yaptı. Bunları doğru bir yere kanalize etmemiz gerekiyordu. Bu nedenle Zafer hocamızdan boşalan enstitü müdürlüğü görevine fikir birliği ile Fatih hocamızı getirdik. Yapılan iyi işler ve bırakılan hoş sedanın dışında geriye hiçbir şey kalmıyor. Üniversitemiz yeni bir üniversite. Herkesin yapacağı çok şey var. İş dünyasının sorunlarına çözüm üreten Ar-Ge olmazsa olmazımız. Bunun ana kaynağı yüksek lisans ve doktora tezleri. Lisansüstü öğrencilerimizin proje temelli yetişmelerini önemsiyoruz. İş deneyimli yüksek lisans ve doktora da bizim için kıymetli. Proje kültürünün yaygınlaştırılması gerekiyor. Uluslararası öğrencilerle ilgili açılım ve atılımlarımızı artırmamız lazım.”

3 5
SUBÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’ne yeni müdür - Sayfa 4

İyi bir noktaya geldik

Katkıları için ekibine teşekkür eden Teknoloji Fakültesi Dekanı ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Eski Müdürü Prof. Dr. Zafer Tatlı, “Kısıtlı imkânlarla başladık. Daha sonra bu imkânlarımız genişledi. Güzel çalışmalarla işleri belli bir noktaya getirdik. İş deneyimli yüksek lisans ve doktorayı ilk defa bizim üniversitemiz uyguladı. Üniversite iş dünyası iş birliğini içeren bir uygulama gerçekleştirdik. Fatih hocamızın görevi devralmasından dolayı içim rahat. Kendisi saha deneyimine sahip. Başlattığımız çalışmaları daha da ileri götürecektir. Kendisine yeni görevi hayırlı olsun dedi. Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fatih Çalışkan ise, “Göreve layık gördüğü için sayın rektörümüze çok teşekkür ediyorum. Elimizden geldiğince göreve layık olmaya çalışacağız. Zafer hocamıza da kurucu enstitü müdürü olarak bayrağı bize kadar yükselterek taşıdığı için teşekkür ediyorum. Kendisi birçok açılım yaptı. Biz de onları bir adım daha götürme çabasında olacağız. Allah mahcup etmesin” ifadelerini kullandı.

4 5