USD 28,88
EUR 31,75
ALTIN 1.895,52
BIST100 8.094
İHBAR hattı 0552 642 79 79

SUBÜ büyümeye devam ediyor

SUBÜ Geyve MYO Alifuatpaşa Eyüboğlu Yerleşkesi düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan Vali Yaşar Karadeniz binanın örnek bir iş birliğiyle yapıldığını vurgularken SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık Geyve MYO’nun nehrin iki yakasında da yerleşkeye kavuştuğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise SUBÜ’nün yeni kampüsü için de işlemlerin hemen hemen bittiği bilgisini verdi.

SUBÜ büyümeye devam ediyor - Sayfa 1

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Geyve Meslek Yüksekokulu Alifuatpaşa Eyüboğlu Yerleşkesi, düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Ali İnci ve Murat Kaya, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Nejdet Karaca, Geyve Kaymakamı Murat Güven, belediye başkanları, akademisyenler, öğrenciler ve Geyveli vatandaşlar katıldı. Protokol konuşmalarıyla başlayan program günün anısına hediye takdimi, açılış kurdelesinin kesilmesi ve yeni binanın protokol üyelerince gezilmesiyle son buldu.

SUBÜ büyümeye devam ediyor - Sayfa 2

Teveccüh görüyoruz

SUBÜ ve Geyve için değerli bir kazanım olan eğitim binasının açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Geyve MYO Müdürü Doç. Dr. İbrahim Taha Dursun, “2 bin 200’e yaklaşan öğrencimizle eğitim-öğretim faaliyetlerini 30 yıldır sürdürüyoruz. Tüm programlarımızdaki doluluk oranı yüzde 100’e yakın. Bu MYO’muza olan teveccühü gösteriyor. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insanları yetiştirecek güzel eğitim binamızın son halini almasında eşsiz örnekleri olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. Gençlerin kendileri için önemli olduğunu söyleyen Geyve Belediye Başkanı Metin Atalay ise, “Eğitim gördükleri fiziki alanların çok daha iyi olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Burada da bunun güzel bir örneği var. Binamız ilçemize ve üniversitemize hayırlı olsun” dedi.

SUBÜ büyümeye devam ediyor - Sayfa 3

Ülkeye katkı sunacak yeni birimler

SUBÜ’nün henüz 5 yılını yeni doldurmasına rağmen eğitim-öğretim, Ar-Ge, topluma hizmet ve fiziksel imkânların geliştirilmesi noktasında dolu dolu bir süreç geçirdiğini belirten SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Tarafsız kurumlarca yapılan değerlendirmelerde ödüller alıyoruz ve yapılan sıralamalarda sürekli üst sıralara tırmanıyoruz. İş dünyasında ve toplumda yaşanan sorunlara çözüm üretebilecek Ar-Ge çalışmaları yapmayı önceliyoruz. Topluma hizmette ise Türkiye’de en çok sertifika veren ilk 3 üniversite arasında yer alıyoruz ve yaşam boyu eğitimin farklı alanlarda gelişimi için gayret sarf ediyoruz. Biz şehrin genelinde birçok ilçede kampüsleri bulunan bir üniversiteyiz. Geride bıraktığımız süreçte Sağlık Bilimleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Akyazı Sağlık Hizmetleri MYO ve Denizcilik MYO ile şehrimize ve ülkemize katkı sunacak yeni birimlerimizi oluşturduk. Yakın bir zamanda Ferizli MYO’yu da yeni binasına taşıyacak ve Sağlık Bilimleri Fakültemizin ek binasının açılışını gerçekleştireceğiz.”

SUBÜ büyümeye devam ediyor - Sayfa 4

Nehrin iki yakasında yerleşke oldu

Üniversite 2018 yılında kurulduğunda açılışın yapıldığı alanda yer alan Ali Fuat Cebesoy MYO’nun Geyve MYO ile birleştirildiğini aktaran Sarıbıyık, “Eski binanın depreme dayanıklı olmaması nedeniyle yeni bina için çalışmalarımıza başlamıştık. İlk olarak Ocak 2020’de Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Geyve Belediyesi, EPAŞ firması ve Alifuatpaşa Yükseköğrenimi Destekleme Derneği ile bu binanın inşası için protokol imzalamıştık. Protokol kapsamında betonarme karkas ve duvar imalatları tamamlandıktan sonra binayı Alifuatpaşa Yükseköğrenimi Destekleme Derneği’nden devralarak inşaatını tamamladık ve 2023-2024 Akademik Yılı Güz Yarıyılı ile birlikte eğitim-öğretim faaliyetlerimize başladık. 3600 metrekare kapalı alana sahip binamızda konferans salonu, bilgisayar laboratuvarı, kütüphane, yemekhane, kafeterya ve derslikler bulunuyor. Son derece kullanışlı ve modern bir mimariye sahip yerleşkeyi kurumsal renklerimiz ve dokunuşlarımızla güzel bir görünüme kavuşturduk. Böylelikle Geyve MYO’muzun, Sakarya Nehri’nin her iki yakasında da yerleşkesi olmuş oldu. Akademik anlamda güzel işler yapan nitelikli bir kadroya sahip MYO’muz, artık fiziksel anlamda da ferahladı” ifadelerini kullandı.