USD 16,69
EUR 17,49
ALTIN 969,06
BIST100 2.405
İHBAR hattı 0552 642 79 79

SAÜFEST'TE YABANCI ÖĞRENCİLERİN ŞARKI SÖYLEMESİ SUÇ MU?

İbrahim Bulut

İbrahim Bulut

18 Mayıs 2022 | 21:12

Sakarya Üniversitesi tarafından düzenlenen festival olumlu olumsuz birçok eleştiriye neden oldu. Bu tarz eleştirelerde bulunanlara benim bir yorumda bulunmam haliyle pek uygun olmalabilir.

Her ne kadar hala öğrenciliğim devam etse de neticede bu üniversitenin öğrencisi değilim.

Bizim sözümüz "hariçten gazel okumak" şeklinde değerlendirilebilir. Yapılan işin takdirini en doğru şekilde yapacak olan başta öğrenciler olmak üzere üniversite camiasıdır.

SAÜFEST: Bilim, Kitap, Sanat, Film, Spor ve Kariyer Festivali adıyla yapılan organizasyonlarda kitap ve kültürel etkinliklerin daha ağırlıklı olduğunu gördük. Bende bizzat gidip, özellikle kitap fuarını gezdim. Neredeyse yayınevlerinin büyük bir kısmı fuarda yer almıştı. Etkinliklerin yapıldığı yerin bir üniversite olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bundan daha doğal bir durum olamayacağını söylemek mümkündür.

Bunun yanında birçok önemli isim de söyleşi ve imza günlerine katıldı. TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar gibi isimlerin bu etkinliklere katılması Sakarya Üniversitesi’nin Ankara’daki imajı açısından olumlu gelişmeler olmuştur.

Öğrencilerin en çok eleştirdikleri konu ise müziğe daha geniş yer ayrılmamış olması. Bu tarz yorumları duydum, okudum. Programı incelediğinizde konserlere beklenenden daha az yer ayrıldığı görülüyor. Festivalin ilk kez düzenlenmesi nedeniyle elbette bazı eksiklikler söz konusu olabilir. Bunda eleştirilecek fazla bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Gerçekten de SAÜ yöneticileri gençlerin çok sevdiği bir iki sanatçıyı davet etseydi festivale ilgi belki de 5 kat daha fazla olurdu. Gelecek yıl bu eksikliklerin de giderilebileceğine inanıyorum.

Fakat festivalle ilgili bir başka noktanın altını özellikle çizmek istiyorum.

SAÜFEST hakkında sosyal medyada ciddi bir dezenformasyon yapıldığı görüldü. Hemen hemen her gün programın içeriğiyle ilgili değişik çirkin yakıştırmalara şahit oldum...

"Neden Bilal Erdoğan geldi, neden İbrahim Kalın geldi, neden o geldi neden bu gitti?" şeklinde yorum ve paylaşımlar okudum.

Yazının başında da dedim, herkes her durumu ve yapılanı beğenip takdir etmek zorunda değil. Kimi sever kimi sevmez. Neticede binlerce öğrenci de bu etkinliklere ilgi gösterdi. Fakat bu dezenformasyon sürecinde bana en tuhaf gelen durum yabancı öğrencilerin kültürel etkinliklere katılmasıyla ilgili yazılanlar oldu!

Açıkçası bunların bazılarını okurken ben utandım... "Vay efendim nasıl olur da Pakistanlılar eğlence düzenler, Endonezyalılar şarkı söyler, Afrikalılar dans eder, Araplar sahne alır!" Bunlar ne kadar çirkin yorumlar. İnsan gerçekten böyle bir paylaşım yapmaya utanır!

Bunları yazanlar hayatında hiç film izlemediler mi?

Birçok filmde Amerika’da, İngiltere’de, Almanya’da yabancı öğrencilerin kendi ülkelerini tanıtmak için etkinlikler düzenledikleri görülür. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri için bile yabancı öğrenci çekmeyi büyük bir imkan olarak görülürken bizim ülkemizde tuhaf bir şekilde "yabancı düşmanlığı" yapılıyor!

Bugün bir üniversitenin yabancı ülke gençleri tarafından tercih edilmesi o üniversitenin niteliğiyle doğru orantılıdır.

Eğer bir Malezyalı Avrupa’da okumak yerine Türkiye’de, Sakarya Üniversitesi’nde okuyorsa bu Sakarya Üniversitesi için büyük avantajdır. Bunu bilmeden, yabancı öğrencilerin kendi ülkelerini tanıtmak için etkinlik düzenlemesini eleştirmek bana çok cahilce yapılmış bir yorum gibi geliyor.

Bende SAÜFEST’e gittiğimde yabancı öğrencilerin olduğu stantları gezdim. Her milletten öğrencileri görünce SAÜ adına gurur duydum. Gürcü kökenli bir ailenin çocuğu olarak Gürcistan standını ziyaret ettim. Oradaki gençlerle biraz lafladım. Çok da mutlu oldum.

Haberfokus olarak bu yabancı öğrenciler hakkında detaylı haberlere de yer verdik. Öğrenciler kendilerine sunulan bu imkandan da büyük bir mutluluk duyuyorlar. Allah aşkına eleştirecek bir şey kalmamış gibi iki Arap öğrencinin söylediği şarkıyı, Afrikalı öğrencinin dansını eleştirmek de bana pek normal gelmedi...

Biraz rahat olalım. Her şeyi eleştirmek zorunda değiliz.

Bazen bilgisizce yapılan bir eleştiriden dolayı utanılacak bir yanlış yapmış da olabiliriz. Bunun için bir şeyi eleştirirken önce o konu hakkında biraz bilgi sahibi olmaya dikkat edelim, derim!

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Tüm Yazılar