USD 28,90
EUR 31,46
ALTIN 1.924,11
BIST100 8.026
İHBAR hattı 0552 642 79 79

SATSO Meclisi; “Kentsel dönüşümü hızlandırmalıyız”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 2022 Kasım Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Erdem Ercan Başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

SATSO Meclisi; “Kentsel dönüşümü hızlandırmalıyız” - Sayfa 1

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1202 No’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Ekim Ayı Gelir-Gider Tablosu, Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Tuncay Cebeci’nin sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

SATSO Meclisi; “Kentsel dönüşümü hızlandırmalıyız” - Sayfa 2

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi:

Deprem

“Geçtiğimiz hafta merkez üssü düzce olan ve ilimizde de yoğun bir şekilde hissettiğimiz bir deprem yaşadık. Başta düzce olmak üzere depremden etkilenen illerimize ve Sakarya’mıza geçmiş olsun.

Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemiz depreme hazırlık konusunda ciddi çalışmalar yürütüyor, ancak “yerinde parsel bazlı yapıların dönüşümü” ile ilgili onaylanan büyükşehir meclis kararının, bir an önce ilçe belediyeleri tarafından onaylanarak uygulamaya başlaması da gerekmektedir. Şehrin depreme hazır olmayan yapı stoğunun ıslah edilmesi de hızla çözülmesi gereken konuların başında gelmektedir. Deprem hafızasına sahip bir kent olarak kentsel dönüşüm konusunu çözmeliyiz bizim, “kentsel dönüşümü beceremedik deme lüksümüz yok”, biz bu konudaki girişimlerimizle Türkiye’ye ve deprem kuşağında yer alan tüm şehirlere örnek olmalıyız. Beceremedik demek bize yakışmaz.

SATSO Meclisi; “Kentsel dönüşümü hızlandırmalıyız” - Sayfa 3

Genel Ekonomik Değerlendirme

Küresel ekonomide uzun süredir devam eden belirsizlikler, resesyon ve yüksek enflasyon eğilimi, hemen yanı başımızda halen devam eden savaş ve uluslararası ilişkilerdeki istikrarsızlıklar, ülkemiz adına sıkıntı oluşturmaktadır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen küresel değişimlerle birlikte gelen fırsatları, Türkiye adına büyük imkân olarak görmeliyiz. Sürecin getirdiği riskler elbette var, ancak bizler iş dünyası olarak bu riskleri ve olumsuzlukları bertaraf edecek ekonomik tecrübeye sahibiz. 

Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan “Türkiye yüzyılı vizyon belgesi” de bu anlamda ümit vaat etmektedir. Bunun en güzel örneğini, TOGG Gemlik Tesisleri’nin açılış töreninde gördük. Türkiye gibi otomotiv sanayisinde güçlü bir ülkenin artık kendi markasını üretmeye başlaması gurur verici bir gelişmedir. Oluşumunda üst kuruluşumuz TOBB’un da yer alması ayrı bir anlam taşıyor.

Böyle anlamlı bir mutluluğu yaşadığımız günlerin akabinde, İstanbul’daki terör saldırısı da işte bahsettiğim “riskler ve tehditlerden” biri olarak karşımıza çıktı.

SATSO Meclisi; “Kentsel dönüşümü hızlandırmalıyız” - Sayfa 4

Hayvanlara Şiddet de Bir Terördür

Terörün her türlüsünü lanetliyor ve kınıyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, milletimizin başı sağ olsun. Terör demişken ülkemizin çeşitli yerlerinde hayvan haklarına aykırı uygulamaların yaşandığını da görmezden gelemeyiz. Hayvan haklarına aykırı her türlü şiddet de bir terördür. Bir hayvan sever olarak kınıyorum.

Dış ticaret istatistikleri

Ekim ayında Türkiye’nin toplam ihracatı, 18 milyar 544 milyon dolar olarak gerçekleşirken Sakarya, ülke ihracatına %1,62’lik katkı sağladı. Tim verilerine göre şehrimiz ekim ayında 300.6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken şehrin 10 aylık kümülatif ihracatı ise 4 milyar dolar oldu.

Ekim ayında toplam 127 noktaya ihracat gerçekleştirdik ve en çok ihracat yaptığımız ülke Polonya oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ise 30’a yakın ülkeye ihracat %100’ün üzerinde arttı.

TÜİK tarafından açıklanan güncel verilere göre ise; 2022 yılı Ekim 223 milyon 652 bin dolar oldu. Ekim ayında Sakarya dış ticaret dengesi 99 milyon 737 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise bir önceki aya göre 5 puan azalarak %145 olarak gerçekleşti.