USD 28,98
EUR 31,21
ALTIN 1.866,62
BIST100 7.914
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Sakarya’nın Geleceği Tarım Olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, dünyanın buluştuğu Balıkesir'deki uluslararası tarım çalıştayında Sakarya'yı anlattı. Dünyada tarımın öncülerinin katıldığı programda konuşan Yüce, Türkiye'de ilk olan tarım projelerini anlattı. Başkan Yüce, "Sakarya'mız tarımla üretiyor, kazanıyor ve kazandırıyor. Şehrin geleceği tarım olacak " ifadelerini kullandı.

Sakarya’nın Geleceği Tarım Olacak - Sayfa 1

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 3’üncü 30 Büyükşehir ve Uluslararası Yerel Yönetimler Tarım Çalıştayı'na katıldı. Balıkesir Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki programa Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, dünyanın farklı ülkelerinden gelen bakan ile belediye başkanları ve çiftçiler katıldı.

Sakarya’nın Geleceği Tarım Olacak - Sayfa 2

Tarımsal kalkınma ve dünyadaki tarımsal üretim modellerinin geliştirilmesi için bilgi paylaşımını içeren 2 günlük çalıştay, dünyanın bu alandaki en iyi isimlerini bir araya getirdi. "Başkanlar Oturumu" bölümünde moderatörlüğü AgriCities (Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği) Genel Sekteri Dr. Mücahit Sami Küçüktığlı yaptı, katılımcı belediye başkanları ise konuşmacı olarak yer aldı. Bu oturumda Balıkesir'den dünyaya seslenen Başkan Ekrem Yüce, uygun fiyatla sağlıklı gıdaya ulaşmak için dünyada tarımsal üretimi teknolojiyi kullanarak hızlandırmak gerektiğini vurguladı.

Sakarya’nın Geleceği Tarım Olacak - Sayfa 3

Ayrıca hayvancılığı destekleyecek modelleri üretmek gerektiğinin altını çizen Yüce, Sakarya'da hayata geçirilen 500 dekarlık Uygulamalı Çiftçi Eğitim Merkezi (UTÇEM), son 9 ayda 450 ton domates hasat eden Seracılık Mükemmeliyet Merkezi, 15 çeşit tıbbi aromatik bitki üretiminin yapıldığı Melen Botanik Vadisi, çilek üretimi, hayvancılık destek projelerini anlattı.

Sakarya’nın Geleceği Tarım Olacak - Sayfa 4

Sakarya'nın geleceğinin tarımda olduğunu belirten Yüce, "Üretmezsek muhtaç oluruz, tarıma sahip çıkmamız gerekiyor. Tarım bu düşünceyle layık olduğu ilgiyi görecek" ifadelerini kullandı. Öte yandan Yüce'nin sunumunda Tarım Lisesi ve tarımda uzman bir neslin yetişmesi notları yer aldı.