USD 27,10
EUR 28,85
ALTIN 1.673,90
BIST100 7.726
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Sakarya TUBİS ve Tripy'yi çok sevdi

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından Türkiye’nin ilk ve tek, dünyada ise sayılı şehirlere verilen “Bisiklet Dostu Şehir" unvanına sahip Sakarya'da Büyükşehir Belediyesi'nin hizmete aldığı Turuncu Bisiklet (TUBİS) ve elektrikli bisiklet Tripy kısa sürede en çok tercih edilen ulaşım aracı oldu.

Sakarya TUBİS ve Tripy'yi çok sevdi - Sayfa 1

Şehirde bisiklet kullanımını artırmak, vatandaşlara bisikleti sevdirmek ve sağlıklı yaşamın benimsenmesi için projeler üreten Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin; Turuncu Bisiklet TUBİS ve Tripy Elektrikli Bisiklet projesi Sakaryalılardan büyük ilgi gördü. 18-79 yaş aralığı vatandaşların tercihi olan ve bir ilk olarak hayata geçirilen, hem insan hem de doğa dostu bisikletler, kullanıma sunulduğu günden bu yana ulaşımda vatandaşın ilk tercihi oldu.

Sakarya TUBİS ve Tripy'yi çok sevdi - Sayfa 2

Ulaşımda ilk tercih

3 tip bisiklet kiralaması yapılan tek şehir olan Sakarya’da, temmuz ayında 750 normal ve 250 katlanır olmak üzere hizmete alınan TUBİS'lerin (Turuncu Bisiklet) neredeyse %50'si kiralandı. Pedal dostları 3 aylık, 6 aylık ya da 1 yıllık periyotlarla TUBİS kiralaması yaptı. Bisikleti sevdirmek, şehir trafiğine nefes aldırmak ve sağlıklı yaşamı teşvik için şehri bisiklet yollarıyla süsleyen Büyükşehir, ücret tarifesi dakikaya göre işleyen, gün içinde kısa seyahatler için kiralanan 100 adet Tripy'i hizmete almıştı. Şimdilik yalnızca Demokrasi Meydanı'nda olan elektrikli bisiklet kiralama üniteleri, kısa sürede çok tercih edildi. TRİPY'lerin sayısı Eylül ayında yaklaşık 500'e ulaşacak.

Sakarya TUBİS ve Tripy'yi çok sevdi - Sayfa 3

18'den 79'a kadar

TUBİS ve Tripy kiralayan vatandaşlarımızın en küçüğü 18, en büyüğü ise 79 yaşında. Kiralama yapanların yaş ortalamasının ise 35 olduğu belirtildi. Ayrıca kiralama yapan vatandaşlar bisikletlerin yanında, Büyükşehir'in vatandaşın güvenliği için ayrıca verdiği kask kiralama hizmetinden 65, çocuk koltuğu kiralama hizmetinden 85, kargo sepeti kiralama hizmetinden ise 112 kez yararlandı. Vatandaşların %35'i katlanır, %65'i ise şehir bisikleti kiraladı.

Sakarya TUBİS ve Tripy'yi çok sevdi - Sayfa 4

Nasıl kiralanır?

TUBİS (Turuncu Bisiklet) kiralamak isteyen vatandaşlar www.sakarya.bel.tr internet adresi üzerinden hafta içi her sabah 09:00 itibari ile kiralama yapabilirler. Kiralanan bisikletler hafta içi mesai saatleri içerisinde Camili’de bulunan Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden mesai saatlerinde teslim ediliyor. Elektrikli Tripy ise her gün Demokrasi Meydanı'ndan kiralanıyor.