USD 18,83
EUR 20,18
ALTIN 1.133,77
BIST100 4.629
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Sakarya Gaz Sahası'nda sona gelindi

Türkiye'nin en büyük doğalgaz keşfinin yapıldığı Sakarya Gaz Sahası'nda çalışmalar tam gaz sürüyor. Sakarya Gaz Sahası'nda gece gündüz demeden fedakârca çalışan mühendisler, çalışmalarda gelinen aşamayı anlattı: Milli hedefler için buradayız. İki ay içerisinde bu tesisi çalışır vaziyette teslim edeceğiz. Hedefimiz 25 Mart'ta gazı yakma.

Sakarya Gaz Sahası'nda sona gelindi - Sayfa 1
Sabah                                                                                                                                                               

Türkiye'nin en büyük doğalgaz keşfinin yapıldığı Sakarya Gaz Sahası'nda çalışmalar tam gaz sürüyor. Karadeniz gazının mart ayında karayla buluşturulması için Zonguldak Filyos'ta yoğun mesai harcanıyor. 1.2 milyon metrekarelik sahada, yüzlerce iş makinesi ve 10 bine yakın personel gözünü kırpmadan ter döküyor.

Sakarya Gaz Sahası'nda sona gelindi - Sayfa 2

DENİZİN TABANINA ŞEHİR
Hem deniz hem karada Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nca (TPAO) yürütülen çalışmaların yanında Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) ekipleri de gazı ulusal sisteme bağlamak için hazır kıta bekliyor.

Sakarya Gaz Sahası'nda sona gelindi - Sayfa 3

Doğalgaz rezervlerinin bulunduğu denizin 2 bin 200 metre altına adeta bir şehir kurulmuş durumda. Deniz tabanındaki enerji üssüne, 65 ton ağırlığında toplam 10 kuyubaşı vana yerleştirildi. Deniz tabanına yerleştirilen kontrol ünitesi ise 260 ton ağırlığında..

Sakarya Gaz Sahası'nda sona gelindi - Sayfa 4

Türkiye'nin beka projesinin yönetileceği Filyos Doğalgaz İşleme Tesisleri, adına yakışır şekilde çok gösterişli. Son teknoloji ile donatılan merkezdeki üst düzey güvenlik ise dikkat çekiyor.