USD 31,38
EUR 34,05
ALTIN 2.100,98
BIST100 9.097
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Sakarya Filistin’e Özgürlük İçin Yürüdü

Filistin Destek platformunca İsrail'in Filistin'deki saldırılarına tepki göstermek ve Filistin'in özgürlüğünü haykırmak amacıyla yüzlerce kişi tarafından ''Sakarya Ayağa Kalkıyor, Filistin'e Özgürlük İçin Yürüyor'' isimli yürüyüş gerçekleştirildi.

01 Aralık 2023 | 16:21
Son Güncelleme:

HABERFOKUS

''Sakarya Ayağa Kalkıyor, Filistin'e Özgürlük için Yürüyor'' isimli yürüyüş Filistin Destek platformunca düzenlendi.

Saat 16:00'da Millet Bahçesi önünden başlayan yürüyüşe; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci, AK Parti Sakarya Milletvekili Murat Kaya, AK Parti Sakarya Milletvekili Ertuğrul Kocacık, Serdivan Belediye Başkanı ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Aday Adayı Yusuf Alemdar, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Sakarya Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Hamza Al, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eski MHP Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, gaziler ve Sakarya halkı katıldı.

İnsani aranın bu sabah itibari ile bitmesi ve İsrail'in hava saldırılarına kaldığı yerden devam etmesi sonucu 6 kişi daha vefat etti. Toplamda can kaybının 11 bini bulduğu saldırılarda hayatını kaybeden Filistinli sayısının 4 bin 412'si çocuk, 2 bin 918'i kadın olduğu belirtildi. Bu soykırım devam ederken, Sakarya'da binlerce kişi İsrail'e tepki için yürüdü.

"Ey Yahudiler, ikinci Dünya Savaşı'nda haçlılar, Avrupa'da, sizin 90 bin atanızı katletti”

Yürüyüşte konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Biz, hangi imkanlarımız varsa onları mazlumlara elimizle ulaştırmak için hizmet ediyoruz. Dilimizde burada gerçekleri haykırarak bütün insanlığa doğruları söyleyerek kötülükleri ortan kaldırmaya devam edeceğiz. Kalbimiz Filistin, Kudüs, Mescidi Aksa, Doğu Türkistan, Libya, Suriye, Keşmir diye çarpıyor. Bir gerçeği buradan bütün dünyaya ilan etmek istiyorum. Ey insanlar, Yahudiler bugün Gazze'ye zulmedenlerin ataları olan, Gazze'ye zulmedenlerin destekçileri olan haçlıların dedeleri, Romalılar tarafından büyük bir katliama uğradılar. Kudüs'ten kovulan, katledilen, katledilmekten kurtulan Yahudilere 637 yılında Kudüs'e sahip çıkan Hazreti Ömer himaye etti onları, Müslümanların merhameti onları sürgünden, katliamdan kurtardı. Daha sonra 1099 yılında haçlılar, Kudüs'ü işgal edince yine orada büyük bir katliam başladı. Hem Müslümanları hem Yahudiler haçlıların katliamına uğradı. 1187’de Selahattin Eyyubi Kudüs'ü kurtararak hem Müslümanları hem de Yahudileri sürgünden, katliamdan kurtardı, Kudüs tekrardan barışın yurdu oldu. Ey Yahudiler, 1492’de siz yine haçlıların katliamından kaçtınız, Müslümanlara sığındınız. İkinci Dünya Savaşı'nda haçlılar, Avrupa'da, sizin 90 bin atanızı katletti. Şimdiye kadar Müslümanlardan hiç zarar görmediniz hep şefkat gördünüz, hep himaye gördünüz. Ey Yahudiler, katil İsrail'i, zalim İsrail'i durdurmak için siz de harekete geçin vicdanlarınızı harekete geçirin. Zalimlere bizlerle beraber, Müslümanlarla beraber sizler de ‘dur’ deyin” dedi.

Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı yürüyüş AKM Önü'nde sonlandırılırdı.