USD 8,77
EUR 10,41
ALTIN 500,50
BIST100 1.391
Bip BİP İletişim Hattı 0532 629 40 54

Orta Asya’nın İncisi Kırgızistan

Kırgızistan resmî adıyla Kırgız Cumhuriyeti, Orta Asya'daki bir ülkedir. El değmemiş güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakan Kırgızistan'ı siz değerli okurlarımız için derledik.

Orta Asya’nın İncisi Kırgızistan - Sayfa 1

Kırgızistan, (Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan ile birlikte) günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletlerinden biri olup Türk Keneşi ve TÜRKSOY'un üyesidir. Denize kıyısı olmayan ülkenin komşuları kuzeyde Kazakistan; batıda Özbekistan, güneybatıda Tacikistan ve güneydoğuda Çin'dir. 

1 8
Orta Asya’nın İncisi Kırgızistan - Sayfa 2

Kırgızlar, Göktürk devrinde Kögmen (Sayan) Dağları'nın kuzeyinde yaşamışlardır. 840 yılında Uygur Devleti'ni yıkarak bu topraklarda kendi devletlerini kurmuşlardır. Daha sonra bugün yaşadıkları topraklara gelen Kırgızlar, Karahanlılar zamanında Müslüman olmuşlardır. 

2 8
Orta Asya’nın İncisi Kırgızistan - Sayfa 3

Komşuları kuzeyde Kazakistan, batıda Özbekistan, güneybatıda Tacikistan ve güneydoğuda Çin'dir. Tanrı Dağları ülkenin %65'ini kaplar ve ülke bu yüzden "Orta Asya'nın İsviçre'si" olarak adlandırılır. Kuzeybatı Tanrı Dağları üzerinde bulunan ve ülkenin en büyük gölü olan Issık Göl, Titikaka'dan sonra dünyanın en büyük dağ gölüdür. 

3 8
Orta Asya’nın İncisi Kırgızistan - Sayfa 4

Kırgızistan'da halkın %63.9'u şehirlerde geri kalanı ise kırsal kesimde yaşar. Ülkede kilometrekare başına 29 insan düşer. Kırgızistan’ın nüfusu 6.776.570 milyona ulaşmıştır. 

4 8