USD 32,85
EUR 35,20
ALTIN 2.457,77
BIST100 10.471
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Öğrenci yurtlarındaki asansörlere karekod

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, öğrenci yurtlarındaki asansörlere karekod getirdiklerini belirterek, bu uygulamayla öğrencilerin asansör ile bilgileri görebileceğini söyledi.

Öğrenci yurtlarındaki asansörlere karekod
21 Kasım 2023 | 13:11
Son Güncelleme:

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bak, şunları söyledi:

KAREKOD YERLEŞTİRİLECEK

Asansörlerimize Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile karekod uygulaması getiriyoruz. Oradan öğrenci her şeyi şeffaf şekilde görecek.Asansörün tipi, bakımının ne zaman yapıldığı gibi bilgiler karekoddan görülecek.Karekodların yerleştirilmesi çok kısa süre içinde tamamlanacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından mühendisler görevlendirildi, bütün yurtlar tek tek dolaşılıyor, asansör sistemleri kontrol ediliyor.Asansör sözleşmeleri de mercek altına alındı.

3 KİŞİ TUTUKLANDI

Aydın'daki asansör kazasında adli soruşturma kapsamında 3 kişi tutuklandı. İdari soruşturmada ise görevlendirilen bakanlık müfettişi rapor hazırlıyor.Yurtlardaki asansörlerde güvenlik tertibatları var. Bu zamana kadar hiçbir yurdumuzda asansör düşme olayı olmamıştır. Voltaj düşmesi gibi durumlarda asansör kendini emniyete alarak, en alt kata, yani güvenli yere otomatik olarak iniyor. Öğrenci yurtlarındaki asansörlerin sözleşmeleri her sene yenileniyor, bakımları yapılıyor, her ay periyodik olarak muayene ediliyor, arıza var ise anında müdahale ediliyor.