USD 28,98
EUR 31,21
ALTIN 1.866,62
BIST100 7.914
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Mucize “pakong" bitkisiyle Sakarya’da bir ilk

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, hayvancılığı teşvik için Şili'den ilk kez getirilen "pakong" bitkisinden ilk denemede başarılı sonuç aldı. Büyükşehir, mısırdan 8 kat daha verimli hasat veren ve besin değeri 5 kat daha zengin olan bu silaj bitkisiyle yem maliyetini %50 azaltarak hayvancılığı cazip hale getirmeyi hedefliyor.

Mucize “pakong" bitkisiyle Sakarya’da bir ilk - Sayfa 1

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, şehir tarımına yeni bir vizyon kazandırmak ve Sakarya'yı dünyanın tarımda en güçlü üretim kapasitesine sahip şehirlerden biri haline getirmek için yepyeni projeler üretiyor. Akyazı Seracılık Mükemmeliyet Merkezi, Uygulamalı Tarım Eğitim Merkezi (UTEM), Sakarya Melen Botanik Vadisi (60 kilometrelik hasat alanı) projeleri ve şehrin dört bir yanındaki hasat girişimleriyle Türkiye'nin tarımda marka şehri olan Sakarya, bir güzel projeyle daha gündeme geldi.

Mucize “pakong" bitkisiyle Sakarya’da bir ilk - Sayfa 2

Pagong ile hayvancılık cazip hale gelecek

Yüksek Ziraat Mühendisi olan ve bu alanda yarım asırlık tecrübeye sahip Başkan Ekrem Yüce'nin girişimiyle Şili ülkesinde yetişen "pakong" bitkisi zorlu bir sürecin sonunda Sakarya'ya getirildi. Mısır familyasında olan bu bitki, silaj bitkisi olarak Adapazarı'nda belirlenen 5 dönümlük arazide ekildi. Aynı alanda mısırdan 8 kat fazla verim veren, besin değeri mısırdan 5 kat daha yüksek olan bu bitkinin yem maliyetini %50 azaltması ve hayvancılığı cazip hale getirmesi öngörülüyor.

Mucize “pakong" bitkisiyle Sakarya’da bir ilk - Sayfa 3

Sakarya tarımında dönüm noktası

İki farklı renk ve yine iki ayrı cinsin ilk hasadı beklenen verimi sağladı. Pakong bitkisinin Sakarya'daki ilk hasadını ise traktörün direksiyonuna geçen Başkan Yüce yaptı. Bitkiyi normal değil solucan gübresiyle ve suyuyla beslediklerini belirten Yüce, Büyükşehir'in bu girişimini "bir dönüm noktası" olarak tanımladı. Mucizevi bu bitkinin hasat hacmini genişleterek Sakarya'da hayvancılık yapanların yem maliyetini yarı yarıya düşürmeyi hedeflediklerini vurgulayan Yüce, tüm çiftçileri bitkiyi incelemeye davet etti.

Mucize “pakong" bitkisiyle Sakarya’da bir ilk - Sayfa 4

Menşei Şili ve adaptasyonu üst düzey

Yüce, "Bu bitki silajlık bitkidir. Mısırda silaj günlük yapılıyor. Bu bitki mısırdan besin değeri olarak çok ileri noktada. Bunu dikiyorsunuz 3 dönem hasat yapıyorsunuz yılda ve 7 yıl hiç kesmeden hasat ediyorsunuz. Menşei Şili ve oradan tohumlar temin edildi. Adaptasyon kabiliyetleri gözlendi ve mükemmel bir verim aldık. Mısırın tam 8 misli fazla verimliliğimiz var ve mısırdan 5 misli besin değeri yüksek. Kendi manda çiftliğimizde kullanacağız ve Sakarya'da besicilik yapan tüm kardeşlerimize göstereceğiz. Evlerinde büyükbaş hayvan bakan üreticilerimiz bundan istifade etsinler. Maksimum seviyede verimliliği olan mucizevi bir bitki" dedi.