USD 8,67
EUR 10,35
ALTIN 494,84
BIST100 1.402
Bip BİP İletişim Hattı 0532 629 40 54

Medeniyetler beşiği : Mardin

Medeniyetler ve kültürler beşiği, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gözde kentlerinden biri olan Mardin, gerçekten de tarih sayfalarından fırlamış bir şehir. Adeta şiir gibi bir kent. Şehrin tamamında otantik ve bambaşka bir atmosfer hâkim.

Medeniyetler beşiği : Mardin - Sayfa 1

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan, 10 tane ilçeye sahip ilimizdir. Kültür mirası kapsamında korunma altına alınmış çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Mardin bünyesinde bulundurduğu birden fazla inancın kutsal dini eserleri nedeniyle çok büyük bir değere sahiptir. İpek yolu üzerinde olduğu için kervansaraylar ve hanlar bulunmaktadır. Mardin’in ilçeleri, Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur ve Yeşillidir. Çevresinde batısında Şanlıurfa, doğusunda Şırnak, kuzeydoğusunda Siirt, kuzeyinde Diyarbakır ve Batman, güneyinde ise Suriye yer almaktadır.

 

1 5
Medeniyetler beşiği : Mardin - Sayfa 2

Pek çok farklı kültürün bir arada yaşadığı, günümüzde de kardeşçe yaşamaya devam ettiği şehirlerimizden biri Mardin. Dar sokaklarında gezerken, evlerin mimarisini incelerken sizi o farklı havasının içine alıveriyor. Kendinizi bambaşka bir evrende gibi hissediyorsunuz. Hele de mimari ve kültürel açıdan farklı pek çok özelliği taşıyan camiler, türbeler, kiliseler ve manastırlar sizi büyülüyor.

2 5
Medeniyetler beşiği : Mardin - Sayfa 3

Mardin’de birkaç tane ilçenin dışında karasal iklim görülmektedir. Derik, Savur ve Nusaybin de ise Akdeniz iklimi görülmektedir. Kış ayları çok sert geçmekte olup yazın ise çölden gelen sıcaklar nedeniyle yaz ayları çok sıcak geçmektedir. Ölçülen en yüksek sıcaklık derecesi 42,5 derece en düşük sıcaklık derecesi ise -14 derecedir.

3 5
Medeniyetler beşiği : Mardin - Sayfa 4

Dağın tepesinde kurulmuş bir şehir olan Mardin, Mezopotamya olarak bilinen toprakların, Yukarı Mezopotamya’nın en eski kentlerinden biri. Yıllarca, yüzyıllarca pek çok köklü medeniyete ev sahipliği yapmış. Pek çok önemli ticaret yolunun da kavşak noktasında bulunmuş. İpek Yolu güzergâhında yer alıyormuş.

4 5