USD 20,69
EUR 22,17
ALTIN 1.302,54
BIST100 4.974
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Kültürel mirasa ışık tutacaklar

Sapanca’da kültürel mirasa ışık tutmak amacıyla SUBÜ Sapanca MYO tarafından yürütülen Sapanca’nın Çınarları projesinde çekimler tüm hızıyla sürüyor.

Kültürel mirasa ışık tutacaklar - Sayfa 1

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Sapanca Meslek Yüksekokulu Medya ve İletişim Bölümü ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü akademisyen ve öğrencileri tarafından Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında desteklenen ‘Sosyal Değerler ve Yaşlılar Üzerine Nitel Bir Araştırma: Sapanca İlçesi Örneği’ başlıklı projede çekimler devam ediyor.

Kültürel mirasa ışık tutacaklar - Sayfa 2

Sapanca’nın Çınarları olarak da ifade edilen ve Haziran ayında başlayan projede; Kurtköy Belediyesi Eski Başkanı Muammer Koç (77), Kurtköy sakinlerinden Ayşe Şıkkibar (80), Kırkpınar Belediyesi Eski Başkanı Niyazi Bağdat (77), Türk-İş Konfederasyonu Eski Genel Başkanı Salih Kılıç (77), Çayiçi Mahallesi’nden Mehmet Emin Gümüşel (69), Kurtköy Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Ali Özyardımcı (72) ve Sapanca MYO’nun da yapımında katkıları bulunan Mehmet Tok (77) ile röportaj yapıldı. Proje ile kamuya mal olmuş değerlerle hem görüntülü hem de yazılı olarak kayıt altına alınan görüşmelerin ilçenin somut olmayan kültürel mirasına ışık tutması amaçlanıyor.

Kültürel mirasa ışık tutacaklar - Sayfa 3

Bir yıl sürecek proje tamamlandığında Sapanca’nın Çınarları adında bir belgesel, biyografi kitabı, fotoğraf sergisi ile ulusal ve uluslararası nitelikte makaleler hazırlanacak.

Kültürel mirasa ışık tutacaklar - Sayfa 4

Nesiller arasında bağ kuruyoruz

Proje süresince Sapanca’da doğmuş, büyümüş ya da sonradan yöreye yerleşmiş ancak ilçede kalıcı izler bırakmış 100’e yakın kişiyle mülâkat yapılacağını belirten projenin koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Koç, “Bu projeyle kamuya mal olmuş değerlerimizin hayat hikâyelerine yolculuk yapıyor, Sapanca’ya ilişkin anılarını dinliyor ve arşivliyoruz.