USD 32,82
EUR 35,14
ALTIN 2.450,67
BIST100 10.771
İHBAR hattı 0552 642 79 79

İYİ Parti’de kayıp para skandalı büyüyor! Ümit Dikbayır’dan Meral Akşener’e rest

İYİ Parti'de kazan kaynadı! Oy oranlarının düştüğü, ardı ardına yaşanan istifaların yaşandığı partide kayıp 132 milyon lira krizi yaşanıyor. Eski mali işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır üzerinden ortaya atılan iddialara Dikbayır'dan açıklama geldi. İYİ Parti lideri Akşener’in hesaplarının incelenmesiyle ilgili söylentilerde adı geçen Dikbayır, “Genel Başkan, gerçeği ortaya çıkarmazsa, iddiaların araştırılması için savcılığa başvuracağım” diye konuştu.

İYİ Parti’de kayıp para skandalı büyüyor! Ümit Dikbayır’dan Meral Akşener’e rest
20 Kasım 2023 | 10:13
Son Güncelleme:

İYİ Parti kasasındaki 132 milyon liranın eksik olması ve milletvekillerinden para istenmesi iddiaları ise şok etkisi yarattı. Hafta sonu katıldığı bir etkinlikte konuşan Meral Akşener, kendisinin ve ailesinin banka hesaplarının incelendiğini söyleyerek oldukça sert açıklamalar yaptı.

Meral Akşener, "Benim değil, oğlumun ve eşinin hesaplarının kontrol edildiği gayri resmi bildirildi. Bu doğru bir bilgi. Biz ilgili bankaya müracaat ettik, şimdi o gayri resmi bilgi resmi hale gelecek. Bunu ispat edemeyen şerefsiz oğlu şerefsizdir. İspat edildiği takdirde de ben bu politikayı tümden bırakacağım.
Buradan belediye başkanlarına sesleniyorum, ben bu işlerde olmadığıma göre, şayet partimizde bu manada iş güç yapan var ise bunlar belediye başkanlarının bilgisi dahilinde midir? Sözcü'de, Halk TV'de, TELE1'de tebessüm edilerek sorulan soruların cevaplarını ben kendimle ilgili verdiğime göre şimdi ilgili belediye başkanlarına sormalarını talep ediyorum" çıkışı yaptı.
İsrail'in yetim bıraktığı binlerce çocuk insanlığın vicdanına sesleniyor: Bizi öldürüyorlar kurtarın

DİKBAYIR'DAN REST

Partideki kayıp para skandalında adı geçen ve Meral Akşener'in hesaplarını incelettiği iddia edilen eski mali işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır ise yaşananlara oldukça sert çıktı. CHP'ye yakın isimlerden Saygı Öztürk'e konuşan Ümit Dikbayır, Meral Akşener'e rest çekerek "Genel Başkan, gerçeği ortaya çıkarmazsa, iddiaların araştırılması için savcılığa başvuracağım. Hakkımdaki iddiaların birisi bile kanıtlanırsa milletvekilliğinden istifa edeceğim" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti'de kongrenin ardından milletvekillerinden 250 bin TL, 500 bin TL ve 1 milyon TL gibi paraların istendiğini söyleyen Ümit Dikbayır, "Bu durum bazı milletvekillerinin, 'Partinin parası mı yok, bizden para istendi?' diye sormalarına ve eleştirmelerine neden oldu.

Bana soran milletvekilleri oldu. Kendilerine, '132 milyon lira civarında parayla devrettik. 10 Ocak 2024'de partiler devlet yardımı alacak. Bıraktığım para o tarihe kadar rahat rahat yeter' dedim. Yerime gelen arkadaşımız, "Kasamız eksi 16 milyon lirada" deyince, 'Vay efendim bu parayı Genel Başkan yedi' anlamı çıkarmaya çalıştılar. Genel Başkan'a bunu böyle intikal ettirmişler. Genel Başkan Yardımcısı aslında 'Kasamız 16 milyon eksi veriyor. Aslında 10 Ocak tarihine göre 16 milyon eksi veriyor' demek istiyor. Yani o tarihe kadar para yetmez demek istiyor. Bu da yanlış.

Partiye bıraktığım para o tarihe kadar rahat yeter. Yerime mali işlere bakan kişi, neden öyle söyledi? Çalışanlara zam yapmamak için. Böyle şeyler olur mu? Vallahi, billahi çalışanlara zam yapmamak için kasamızda para olmadığı söylendi. Her şey ortada ama Genel Başkan'a gerçekdışı bilgiler veriliyor" açıklamasını yaptı.