USD 8,66
EUR 10,34
ALTIN 494,79
BIST100 1.402
Bip BİP İletişim Hattı 0532 629 40 54

İşte Türkiye'nin ilk yerli hava savunma sistemi

Türk savunma sanayisi, Hisar A sistem teslimatları devam ediyor. Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi tek başına zorlu arazi koşullarında görev yapma yeteneğiyle envantere girmeye hazırlanıyor.

İşte Türkiye'nin ilk yerli hava savunma sistemi - Sayfa 1

Türkiye'nin hava savunma alanındaki birikim ve teknolojisi, bu alandaki ilk yerli ve milli sistem olan Hisar ile kazanılıyor.

1 5
İşte Türkiye'nin ilk yerli hava savunma sistemi - Sayfa 2

Hisar Projeleri, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı önderliğinde yürütülüyor. Hisar Projeleri’nde radarlar, "sistemin gözleri" olarak görev yapan elektro-optik algılayıcılar, komuta kontrol, haberleşme, atış kontrol sistemleri, sistemin beyni olarak görev yapan görevsayarı, sistem algoritmaları, füze arayıcı başlığı ve füze veri bağı ASELSAN tarafından milli olarak geliştiriliyor.

2 5
İşte Türkiye'nin ilk yerli hava savunma sistemi - Sayfa 3

Bununla birlikte bileşenlerin bir arada entegre bir hava savunma sistemi çatısı altında görevini icra etmesi de ASELSAN tarafından sağlanıyor.

3 5
İşte Türkiye'nin ilk yerli hava savunma sistemi - Sayfa 4

Füze ve füze alt sistemleri olan yaklaşma sensörü, güdüm birimi, sevk sistemi ve benzeri unsurlar ROKETSAN tarafından geliştirildi. Yüksek etkinliğe sahip harp başlığı ise TÜBİTAK SAGE imzası taşıyor.

4 5