USD 8,77
EUR 10,41
ALTIN 500,51
BIST100 1.391
Bip BİP İletişim Hattı 0532 629 40 54

İşte tatil için test isteyen ve istemeyen ülkeler!

Yaz aylarının gelmesiyle tatil planları yapılmaya başlandı. İçinde olduğumuz pandemi döneminde birçok ülkeye seyahat kısıtlaması getirildi. Peki yaz tatili için kapılarını açan ülkeler hangileri? Detaylar haberimizde..

İşte tatil için test isteyen ve istemeyen ülkeler! - Sayfa 1

Yaz sezonunun gelmesiyle tatil için yurtdışı hayalleri kuranların gözü kulağı aşı pasaportu haberlerinde. Ancak ülkeler, henüz uluslararası turizmin canlanmasını sağlayacak bir formülde uzlaşamadı. Mevcut şartlarda az sayıda ülke Türkiye'den gelişlere izin veriyor ancak buralara seyahat vize, uçuş süresi, PCR testi zorunluluğu gibi faktörler düşünüldüğünde ilk bakıştaki kadar kolay değil. Dahası hastalık durumunu gösterir PCR testleri maliyet açısından vizelerle yarışıyor.

MAKEDONYA TEST İSTEMİYOR
İşte Türkiye vatandaşlarının görece daha kolay yaz tatili yapabileceği ülkeler:

Hürriyet'in haberine göre; Son 7 günlük vaka ortalamasının 241 olduğu ülkede Türk vatandaşlarına karantina uygulanmıyor, ayrıca PCR testi de talep edilmiyor. Türkiye'ye dönüş için ise Üsküp havalimanının giden yolcu terminalinin girişine konuşlandırılan laboratuvarda hızlı PCR testi yaptırmak mümkün. Bir saatten kısa sürede sonuç vaadi bu hizmetin artıları. Ancak 1950 liralık fiyat etiketi büyük bir eksi. Bu arada Üsküp'e mayısın son haftası için gidiş-dönüş uçak biletinin bedeli tercih edeceğiniz havayolu şirketine bağlı olarak 1100 ila 1800 TL arasında değişiyor.

1 7
İşte tatil için test isteyen ve istemeyen ülkeler! - Sayfa 2

BOSNA TEST İSTİYOR

Turistlere karantina uygulanmıyor ancak ülkeye varıştan en fazla 48 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi zorunlu. İstanbul, Ankara ve İzmir'deki havalimanlarında bu testi yaptırmak mümkün. Sonuçların çıkması 3-4 saat sürerken 250 TL'lik bir ücreti var. Türkiye'ye dönüşte ise Saraybosna havalimanında 510 TL karşılığında 90 dakikada PCR testi yaptırabilirsiniz. Yeni vakaların 500-600 arasında dalgalandığı ülkeye bu ayın son 7 günü için gidiş dönüş uçak bileti 1250-1900 TL aralığında.

2 7
İşte tatil için test isteyen ve istemeyen ülkeler! - Sayfa 3

UKRAYNA TEST İSTİYOR

Kiev yönetimi Türklerden en fazla 72 saat önce alınmış PCR talep ediyor. Bu ülkeden gelişlerde ise 15 Mayıs'tan itibaren test şartı aranmayacak. Günlük yeni vaka sayısı 3 bin civarında. Daha önce bahsettiğimiz tarih aralığında Kiev'e uçup geri dönmenin bedeli 1050 ila 2150 lira seviyelerinde.

3 7
İşte tatil için test isteyen ve istemeyen ülkeler! - Sayfa 4

ÜRDÜN DE BİR SEÇENEK

Ülkeye girişte en fazla 72 saat önce alınmış PCR testi ibraz etmek gerekiyor. Dönüşte ise havalimanında 2-5 saat arasında sonuç veren testi 330 TL karşılığında yaptırmak mümkün. Ülkede günlük vaka sayıları 1500'ler civarında seyrediyor. İki hafta sonrası için gidiş-dönüş bilet fiyatı ise seçtiğiniz havayoluna göre 2500 TL'den başlayıp 5 bine kadar çıkıyor.

4 7