USD 32,22
EUR 34,98
ALTIN 2.421,19
BIST100 10.677
İHBAR hattı 0552 642 79 79

İşte gençlerin hayal gücüyle kazanan Sakarya projeleri

Büyükşehir Belediyesi başlattığı iki ayrı yarışmada Sakarya'nın yarınlarına ışık tutacak, yenilikçi gençlik projeleri ödüllerini aldı. Girişimcilik dalında birinci seçilen “Ayarlanabilir Süreli Gece Lambası”, ikinci seçilen “Akıllı Otopark” ve üçüncü olan “Çark Tekne Taksi” projeleriyle fikir temasında birinci olan “Topraksız Tarım” projesine ödüllerini bizzat Başkan Ekrem Yüce verdi.

İşte gençlerin hayal gücüyle kazanan Sakarya projeleri - Sayfa 1

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, attığı önemli adımlar ve hayata geçirdiği uygulamalarla gençleri şehrin yönetiminde en merkez noktaya koyuyor. Onların fikirlerine önem veren, çağın yeniliklerini yakalayarak günümüz ihtiyaçlarını okuyan Büyükşehir, son olarak 2 ayrı kategoride gerçekleştirdiği proje yarışmasıyla gençlerin hayallerini projeye dönüştürmesine imkân tanıdı. Yarışma sonunda Sakarya'nın hizmet alanına, sosyal dokusuna ve katma değer üretim mekanizmasına değer katacak projeler ortaya çıktı.

İşte gençlerin hayal gücüyle kazanan Sakarya projeleri - Sayfa 2

Kazananlar ödüllerini aldı

Sakarya Dijital Yönetişim Ofisi ve Genç Katılımlı Proje ve Girişimcilik Atölyesi tarafından "Serbest Fikirler" ve "Fikirden Girişimciliğe" temalarıyla başlatılan iki ayrı proje yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. Biri jüri tarafından oylanan ve diğeri ise halk oylamasıyla seçilen iki yarışmada kazananlara ödüllerini bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce takdim etti. 

Programa ayrıca SAÜ Rektörü Hamza Al, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Turan, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün, Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem ve gençleri temsil eden STK'lar katıldı.

İşte gençlerin hayal gücüyle kazanan Sakarya projeleri - Sayfa 3

Genç fikirlere para ödülü

"Fikirden Girişimciliğe" temasında üniversite ve uzman kurumlardan jürinin oylamasıyla birinci olan Sena Nur Çetin'in "Ayarlanabilir Süreli Gece Lambası" projesi 40 bin TL, "Serbest Fikirler" dalında sakarya.bel.tr adresinde yapılan halk oylamasında 4 bine yakın oyla birinci olan Arda Gürsoy'un "Topraksız Tarım Projesi" ise 20 bin TL ödül kazandı. Ayrıca "Fikirden Girişimciliğe" temasında jürinin ikinci seçtiği Serhat Özkahya'nın "Akıllı Otopark" projesi 25 bin TL, üçüncü seçilen Mücahit Yıldırım'ın "Çark Tekne Taksi" projesi ise 15 bin TL ödüle layık görüldü.

İşte gençlerin hayal gücüyle kazanan Sakarya projeleri - Sayfa 4

“Fikir aksiyona dönüşmediğinde hükümsüzdür”

Başkan Yüce, gençlere Sakarya için ürettikleri güzel projeler için teşekkür etti ve şehrin yarınları için hevesle, istikrarla çalışmaya devam etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Yüce, bir milletin değerleri ne kadar güçlü olursa olsun bunu gençlere kazandıramadığı sürece anlam ifade etmeyeceğini belirterek, "Bir milletin en güçlü teminatı yetişmiş gençleridir. Fikirler aksiyona dönüşmediği sürece hükümsüzdür" ifadelerini kullandı. İyi bir gelecek hayali kurmak için bunu hazırlamak zorunda olduklarını kaydeden Yüce, gençlerin taleplerini doğru okumanın önemine dikkat çekti ve onlarla birlikte düşünerek kurdukları projeleri dünyaya tanıtacaklarını anlattı.