USD 27,38
EUR 29,01
ALTIN 1.627,65
BIST100 8.335
İHBAR hattı 0552 642 79 79

İmzalar atıldı! Her yıl en az 10 bin sokak hayvanı şifa bulacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, sokaktaki canlıları korumak, kollamak, tedavi etmek ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için her gün yeni bir proje üretiyor.

İmzalar atıldı! Her yıl en az 10 bin sokak hayvanı şifa bulacak - Sayfa 1

Bölgenin en büyük hayvan hastanesi Büyükşehir Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi için geri sayım başladı. Başkan Yüce her yıl 10 binden fazla hayvanın tedavi edilmesi için protokol imzaladı. Projede ameliyathaneler, yoğun bakımlar, görüntüleme merkezi ve muayene alanlarının olacağını belirten Yüce, “Onlar bize Allah’ın emaneti, hayatlarını kolaylaştıracağız. Her yıl 10 binden fazla hayvanı tedavi edeceğiz. Projenin maliyeti 8 milyon TL iken, hastanenin maliyeti ise 20 milyon TL oldu. Hayırlı olsun” dedi.

İmzalar atıldı! Her yıl en az 10 bin sokak hayvanı şifa bulacak - Sayfa 2

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, sokaktaki canlıları korumak, kollamak, tedavi etmek ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için her gün yeni bir proje üretiyor. Mevcut çalışma kapsamında kentin dört bir yanında suluklar yerleştiren Büyükşehir, 138 noktada hayvan beslenme alanı oluşturdu. Bunun yanında kedi evlerini hayata geçiren Büyükşehir, mevcut barınağında binlerce hayvanın tedavi ve rehabilitasyonunu sağlıyordu. Başlanan son proje de tamamlandı ve Sakarya’ya bölgenin en büyük hayvan hastanesi kazandırıldı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi hızla tamamlandı. AKOM’da Sakarya Veteriner Odası Başkanı Mustafa Yıldız’la bir araya gelen Başkan Ekrem Yüce, çok önemli bir protokole imza attı.

İmzalar atıldı! Her yıl en az 10 bin sokak hayvanı şifa bulacak - Sayfa 3

Sokak hayvanları için önemli protokol

Her yıl 5 bin sokak hayvanının kısırlaştırılması ve 10 binden fazla sokak hayvanının ise tedavi edilmesini kapsayan protokol imzalandı. Sokaktaki canlar için yürütülen projeler hakkında bilgi veren Başkan Yüce, hayvanlar için atık yemekleri mamaya dönüştürecekleri bir üretim tesisi kuracaklarını ifade etti. Şehir genelinde sokak hayvanları için suluk, beslenme alanı, kedi evleri gibi uygulamaları hayata geçirdiklerini kaydeden Yüce, imzalanan protokolün 8 milyon TL’lik bir bütçeye sahip olduğunu söyledi. Başkan Yüce ayrıca toplamda 20 milyon TL’ye mal olan hayvan hastanesini de yakında hizmete açacaklarının müjdesini verdi.

İmzalar atıldı! Her yıl en az 10 bin sokak hayvanı şifa bulacak - Sayfa 4

Yemek artıklarından hayvan maması üretilecek

Başkan Ekrem Yüce, sokak hayvanları konusunda faaliyete geçirecekleri yeni üretim merkezinde atık yemekleri hayvan mamasına dönüştüreceklerini ifade ederek, “Sokak hayvanları konusunda da ülkemize öncü olacak uygulama ve yenilikler yürütüyoruz. Allah'ın bize emanet ettiği sokak hayvanlarının da yaşamaya, su içmeye, yemek yemeye ihtiyaçları var. Bizler bu ihtiyaçlarımızı kolayca giderirken, onlar bu konuda zorlanabiliyor. Onların yaşamlarını kolaylaştırmak için ürettiğimiz bir projeyle; yemek artıklarından kendi mamasını kendi üreten bir tesis kurulumu için gerekli işlemlere başladık. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak sokak hayvanları için temiz içme suyu temin etmek amacıyla 10 lokasyonda otomatik suluklar yerleştirdik. Sakarya’mızda kedilerin konaklama ihtiyaçlarının karşılanması için kedi evleri ve 138 noktaya beslenme odakları yerleştirdik. Hava şartlarından etkilenen sokak hayvanları için ilçe belediyeleri vasıtası ile kuşyemleri, kedi ve köpek mamaları dağıtıyoruz.Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak sokak hayvanlarının yanı sıra güçten düşmüş yük hayvanlarına ve zaman zaman yabani hayvanlara da hizmet veriyoruz” dedi.