USD 18,64
EUR 19,30
ALTIN 1.051,94
BIST100 4.959
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Geleceğin şefleri Sakarya’nın yemeklerini öğrendi

SUBÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, Sakarya’nın tescilli yöresel yemeklerinden ıslama köfte ve kabak tatlısının hazırlıktan sunum aşamasına kadar süren yapım sürecini Köfteci İsmail’in marka sahibi Yavuz Köprülüoğlu’ndan öğrendi.

Geleceğin şefleri Sakarya’nın yemeklerini öğrendi - Sayfa 1

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerine Sakarya’nın yöresel yemeklerinden ıslama köfte ve kabak tatlısı tanıtıldı. Turizm Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, Köfteci İsmail marka sahibi iş insanı Yavuz Köprülüoğlu öğrencilerle bir araya gelerek tescilli yemeklerin püf noktalarını geleceğin şef adayları olan öğrencilerle paylaştı.

1 10
Geleceğin şefleri Sakarya’nın yemeklerini öğrendi - Sayfa 2

Etkinliğe SUBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sinan Serdar Özkan ve Prof. Dr. Naci Çağlar, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Türkay ve Sapanca Turizm MYO Müdürü Prof. Dr. Şevki Ulema da katıldı.

2 10
Geleceğin şefleri Sakarya’nın yemeklerini öğrendi - Sayfa 3

Gastronomiye değer katıyor

Söz konusu alanda kendi yiyecek-içecek işletmesini kurmak isteyen öğrencilere tavsiyelerde bulunan Köfteci İsmail marka sahibi Yavuz Köprülüoğlu, “Gastronomi alanına değer katan, Sakarya başta olmak üzere birçok yiyecek-içecek işletmesinin nitelikli insan ihtiyacını karşılayan SUBÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü hocalarına ve fakülte yönetimine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Köprülüoğlu, uygulama mutfağının ekipman eksiği olan et-kıyma makinesini hediye edeceğinin de sözünü verdi.

3 10
Geleceğin şefleri Sakarya’nın yemeklerini öğrendi - Sayfa 4

Turizmin mutfak elçileri aşçılardır

Yerel ürün ve yöre mutfaklarının önemini vurgulayan SUBÜ Sapanca Turizm MYO Öğr. Gör. Taner Öztürk ise, “Üniversitemiz bünyesinde öğrenim gören farklı ülkelerden ve illerden gelen bu alanın öğrencilerinin bölgenin yöresel yiyeceklerini öğrenmesi şehrin gastronomi değerini artıracaktır. Aşcılık sadece yemek yapmaktan ibaret değildir. Türk mutfağını tanıtmak, öğretmek ve yaşatmak her Türk aşçısının boynunun borcudur. Çünkü turizmin mutfak elçileri aşçılardır” ifadelerini kullandı.

 

4 10