USD 17,94
EUR 18,25
ALTIN 1.021,95
BIST100 2.913
İHBAR hattı 0552 642 79 79

EYT 3'lü hesap nedir? Emeklilikte yaşa takılanların aylığı nasıl hesaplanacak?

6 milyona yakın vatandaş EYT son dakika gelişmelerini takip ediyor. Emeklilik için yaş dışındaki şartları yerine getiren sigortalı vatandaşlar emekli olabilecek. Peki EYT 3'lü hesap nedir? Emeklilikte yaşa takılanların aylığı nasıl hesaplanacak? Detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz...

EYT 3'lü hesap nedir? Emeklilikte yaşa takılanların aylığı nasıl hesaplanacak?
06 Ağustos 2022 | 11:29
Son Güncelleme:

EYT'DE 3'LÜ FORMÜL

9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış, prim ve yıl şartını tamamlamış ancak yaşınıdoldurmamış kişiler EYT kapsamında kabul ediliyor. Bu kişilerden bazılarının primleri henüz dolmamış oluyor.

İLK FORMÜL

EYT kapsamında olup da prim şartını tamamlamamış vatandaşlar primlerini doldurduklarında emeklilik hakkı kazanabilecekler

İKİNCİ FORMÜL

3600 prim gününü tamamlayan EYT'liler kısmi emekli olabilecekler.

ÜÇÜNCÜ FORMÜL

EYT kapsamındaki vatandaşlar primlerini borçlanma yöntemiyle kapatabilecekler.

Anı zamanda kadınların doğum, erkeklerin ise askerlik borçlanmalarıyla bu primleri kapatabilme imkanı bulunuyor.

EYT FORMÜLLERİ NE ZAMAN UYGULANIR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın EYT çalışmaları hala devam etmekte. EYT düzenlemesi çıktıktan sonra vatandaşlar eğer primleri tamamsa emekli olabilecekler. Ancak primleri eksikse bunlar tamamlandığında ya da borçlanma yaparak emeklilik hakkını kullanabilecekler.

Bakan Bilgin açıklamasında EYT'nin gündemlerinde olduğunu ve çalışmanın önümüzdeki günlerde tamamlanacağını ifade etti. Dolayısıyla bu düzenlemenin Aralık - Ocak ayı gibi Meclise gelmesi bekleniyor.

TÜM KAZANÇLARA BAKILACAK

EYT'lilerin maaş hesapları, diğer emekli aylığı bağlananlar gibi, üç dönem üzerinden yapılacak. Buna göre; 2000 yılı öncesi, 2000-2008 yılları arası ve 2008'in 10'uncu ayından sonraki dönem olmak üzere 3 ayrı hesaplama söz konusu olacak.