USD 27,30
EUR 28,82
ALTIN 1.662,35
BIST100 8.246
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Eğitim Tanıtımları Devam Ediyor

Sakarya’da mesleki eğitime verilen önem ile meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezlerine yapılan kayıtlar her geçen gün artıyor.

Eğitim Tanıtımları Devam Ediyor - Sayfa 1

Mesleki eğitimin öneminin her geçen gün arttığı, bilim ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak hızla gelişen endüstrimizin ihtiyaç duyduğu teknik insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından ilimizdeki mesleki eğitim altyapısı sürekli iyileştiriliyor.

Eğitim Tanıtımları Devam Ediyor - Sayfa 2

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in talimatlarıyla ülkemiz genelinde olduğu gibi Sakarya’da da Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerinin eşleştirilmesiyle Organize Sanayi Bölgelerine kurulan irtibat büroları sayesinde okul sektör iş birliğinin geliştirilmesi yönünde önemli çalışmalar yürütülüyor. LGS tercih döneminde de mesleki eğitim kurumlarının tanıtılması ve öğrencilerin yönlendirilmesi için hem irtibat bürolarında hem de okul ve kurumlarda yoğun çalışmalar yürütülüyor.

Eğitim Tanıtımları Devam Ediyor - Sayfa 3

Veliler ile yapılan bire bir görüşmelerde meslek okullarımızın tanıtımı yapılarak ilimizde yüksek kayıt oranına ulaşan mesleki eğitim merkezleri hakkında bilgilendirmeler gerçekleştiriliyor.

Eğitim Tanıtımları Devam Ediyor - Sayfa 4

Rehberlik ve tanıtım çalışmaları sırasında Mesleki Eğitim Merkezi programı ile öğrencilerin haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 veya 5 gün işletme eğitimi alarak ustalık belgesi ve meslek lisesi diploması alabilecekleri, yine öğrencilerin ilk günden itibaren sigortalanıp 9,10 ve 11. sınıfta asgari ücretin net %30’unu (2022 Temmuz ayı itibariyle 1.650 TL), 12. sınıflarda ise asgari ücretin net %50’si (2022 Temmuz ayı itibariyle 2.750 TL) oranında maaş alabilecekleri aktarılıyor. Ayrıca öğrencilerimizin Mesleki Eğitim Merkezi programı kapsamında 34 alan 184 dalda eğitim alabildikleri bilgisi veriliyor.