USD 19,18
EUR 20,79
ALTIN 1.214,64
BIST100 4.813
İHBAR hattı 0552 642 79 79

EĞER ANKETİN DETAYLARINI AÇIKLAMAZSA ŞÜPHE OLUŞUR!

İbrahim Bulut

İbrahim Bulut

07 Mart 2023 | 09:43

Türk siyasetinde üst üste yaşanan gelişmeler haliyle Sakarya’da yerel siyaseti de etkiliyor.

Siyasetçiler bir yandan yaşananları anlamlandırmaya çalışırken diğer yandan da gelişmelere ayak uydurmaya çalışıyor.

Siyaset sahnesinde son günlerde en fazla tartışılan olay hiç şüphesiz Meral Akşener’in 6 masayı önce terk edip ardından da geri dönmesi oldu.

Akşener ilginç bir siyasetçi. Duygularını, tepkilerini çok sert bir şekilde yaşıyor.
Bu öfkeli tarzı bence kendisine çok fazla hata yaptırıyor. Daha dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum. Siyasette bu kadar zik zak çizmek partililerinde güvensizlik duygusu oluşturdu.

Bilindiği gibi İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener CHP lideri Kılıçdaroğlu ile birlikte 6 masanın en önemli aktörlerinden biriydi. Bugüne kadar 6’lı masa için onlarca açıklamada bulundu. Masayı öve öve göklere çıkardı.

Asla masadan kalkmayacağını söyledi. Kılıçdaroğlu ile arasına kimsenin giremeyeceğini ifade etti.

Geçtiğimiz Cuma günü ise bu kez masadan kalktığını duyurdu. Bu arada masayı da yerden yere vurdu. Kurulması için çok mücadele verdiği masanın ayaklarını hedef aldı, yetmedi elindeki balyozla masayı parçaladı!

Kılıçdaroğlu başta olmak üzere masanın diğer üyelerini hedef alan çok sert sözler dile getirdi.

Bugün ise tuz buz ettiği masaya yeniden döndüğünü açıkladı. Artık Meral hanımın hızına yetişemez olduk. Meral hanım bir gün masaya oturuyor ertesi gün kalkıyor, sonra tekrar dönüyor...

Şimdilik masa etrafında gelinen son nokta bu. Ancak yarın neler yaşanır belli olmaz. Belki Meral hanım bu hafta sonuna doğru farklı bir gerekçe gösterip yeniden masadan kalkar sonra belki tekrar oturur.

Neticede masa onların, istediği an oturup kalkma hakkına sahip. Fakat bu tavrıyla bir güven sorunu oluşturacağı muhakkak.

Ben bu yazıda bu yaşananlara bağlı olarak farklı bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.

Yaşanan tartışmaların arasında, yoğun gündemde kaynamasını istemediğim bir konu. Meral hanımın masadan kalktığı dönemde İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı aynı zamanda Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır bir açıklamada bulunarak Sakarya’da yapılan bir ankette Mansur Yavaş’ın yüzde 70 çıktığını paylaştı!

Açıkçası İYi Partili Dikbayır’ın bu anketin detaylarını paylaşmasını çok isterim. Gerçekten bu anketi çok merak ettim.

Sayın Dikbayır, lütfen bu anketin detaylarını kamuoyu ile paylaşır mısınız?

Mansur Yavaş’ın yüzde 70 çıktığı anket ne zaman yapıldı?

Bu anketi kim yaptı?

Ankete kaç kişi katıldı?

Sakarya milletvekili olarak Sakarya’da yapılan anketi Sakarya kamuoyu ile paylaşmanızı beklemek kadar doğal bir şey olmadığını düşünüyorum.

2018 seçimlerinde Sakarya’da Ak Parti yüzde 58.2 oy alırken CHP’nin yüzde 13, İyi Parti’nin oyu yüzde 9’du. Cumhur ittifakı yüzde 71.8 oy alırken Millet ittifakı yüzde 25’de kalmıştı.

Tayyip Erdoğan yüzde 70.5 alırken millet ittifakının adayı Muharrem İnce ise yüzde 19 alabilmişti.

Hal böyleyken Mansur Yavaş’ın Sakarya’da nasıl yüzde 70 çıktığını çok merak ediyorum.

Bu nedenle Sayın Dikbayır’dan bu anketi yayınlamasını bekliyoruz. Hatta bu anketi en çok millet ittifakına oy verenler merak ediyordur eminim...

Dikbayır’ın kamuoyunun bu merakını gidereceğini ümit ediyorum. İnşallah en yakın zamanda bu anketin kim tarafından ne zaman yaptırıldığını açıklayacaktır.
Eğer Ümit bey bu beklentiyi karşılıksız bırakarak anketin detaylarını kamuoyu ile paylaşmazsa insanların aklına farklı şeyler gelebilir.

Hatta birileri bu durumu Ümit beyin aleyhine de kullanabilir. Mansur Yavaş’ın Sakarya’da yapılan ankette yüzde 70 çıktığı iddiasının gerçek olmadığını da düşünebilir.

Tayyip Erdoğan’ın yüzde 70 oy aldığı bir şehirde Mansur Yavaş'ın yüzde 70 çıktığını söylemeyi pek gerçekçi bulunmayabilir. Bu nedenle Ümit bey kendi kişisel durumunu da göz önünde bulundurarak kamuoyunu rahatlatmalıdır.
Dediğim gibi eğer bahsettiği anketi detaylı bir şekilde açıklamazsa kendi ismi etrafında spekülasyon yapılmasının önüne geçemez.

Hem siyasi ciddiyet bunu gerektirir diye düşünüyorum. Ortaya bir iddia atıp bu iddianın doğruluğunun tartışılmasına açık kapı bırakmak kötü bir siyasi hamle olur.

Sakarya Milletvekili Sayın Ümit Dikbayır'ın bu konuda dikkatli davranarak doğacak eleştirilerin önüne geçmek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek için anketi detaylı bir şekilde paylaşmasını bekliyoruz.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Tüm Yazılar