USD 16,69
EUR 17,49
ALTIN 969,06
BIST100 2.405
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Distopik Türün En Çok Okunan Kitaplarından Biri Olan Körlük Romanının Özeti

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Jose Saramago'nun kaleme aldığı Körlük romanı, dünyada en çok satışı yapılmış kitaplardan biri. Yazar, edebiyat dünyasında daha çok bu romanı ile tanınıyor.

Distopik Türün En Çok Okunan Kitaplarından Biri Olan Körlük Romanının Özeti
23 Haziran 2022 | 12:30
Son Güncelleme:

Araba kullanan bir adam, yeşil ışığın yanmasını beklerken birden körleşir. Aniden gelişen bu durumdan dolayı bağırmaya başlar. Başka birisi ona yardım ederken, arabasını çalar. Adamın arabası çalana da körlük bulaşır. Doktora giden adamın neden kör olduğunu kimse anlayamaz. Ancak, doktora körlük bulaşır.

Zamanla şehirdeki pek çok kişiye körlük bulaşır. Devlet yetkilileri bu hastaları aynı binada karantinaya alır. Aralarında kör olmayan tek kişi ise doktorun eşidir. Doktorun yanında kalabilmek için kör taklidi yapar. Tüm ülkeye yayılan körlükten dolayı kıtlık başlar. Çeteler insanların yiyeceklerini çalar ve kadınlarda tecavüz eder. Doktorun karısı bir gün çete liderini öldürür. Hastaneden herkes kaçar, ancak durumun dışarda farklı olmadığını fark ederler.

Doktor ve eşi, uzun bir süre dışarıda kalır ve sokaklarda çeşitli zorluklarla karşılaşır. Daha sonra evlerine giden çift, buranın yağmalanmadığını anlarlar. Evde yedi kişiyle beraber yaşarlar. Zamanla herkesin körlüğü geçer.