USD 32,59
EUR 34,83
ALTIN 2.496,03
BIST100 9.627
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Dijital dönüşüm SUBÜ’yü öne çıkaracak

SUBÜ’de 2023-2024 Akademik Yılı Bahar Yarıyılı Akademik Genel Kurulu gerçekleştirildi. Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık; 2 yıl önce başlattıkları sürecin meyvelerini toplamaya başladıklarını ve tüm verilerin kurumsal zekâda hazır hale geldiğini söyleyerek, SUBÜ’nün yoğun çabalarla dijital bir üniversite haline geleceğini ve öne çıkacağını vurguladı.

Dijital dönüşüm SUBÜ’yü öne çıkaracak - Sayfa 1

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) 2023-2024 Akademik Yılı Bahar Yarıyılı Akademik Genel Kurulu, Turgut Özal Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Üniversitenin dijital dönüşümündeki ana unsurlardan kurumsal zekânın tanıtımıyla başlayan genel kurulda, rektör yardımcıları sorumluluk alanlarıyla ilgili sunumlar yaptı. Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ise sunumuyla geride kalan dönemi değerlendirdi ve Bahar Yarıyılı’na ilişkin hedefleri paylaştı. Sarıbıyık’ın sunumunun ardından başarılı çalışmalar gerçekleştiren akademisyenlere ve idari personellere ödül takdim edildi. Son olarak ise Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sinan Serdar Özkan, Prof. Dr. Ali Fuat Boz ve Prof. Dr. Oğuz Türkay ile Genel Sekreter Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Ergen’in de yer aldığı soru-cevap bölümü yapıldı.

Dijital dönüşüm SUBÜ’yü öne çıkaracak - Sayfa 2

+1 Eğitim Modeli öğrencileri iş dünyası ile buluşturuyor

Eğitim-öğretim faaliyetlerine ilişkin bir sunum yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Serdar Özkan, uluslararası öğrenci sayısının 96 ülkeden 3 bin 843’e ulaştığını, uzaktan eğitimde ise 17 dersin çekimlerinin tamamlandığını ve 12 derste çekimlerin devam ettiği bilgisini verdi. +1 Eğitim Modeli kapsamında Güz Yarıyılı’nda 1.487 öğrencinin iş dünyasıyla buluştuğunu aktaran Özkan, eğitim-öğretim hedeflerinin bütünleşik yüksek lisansın yaygınlaştırılması, aktif öğrenmenin sağlanması, öğrencilere etkin kariyer danışmanlığı yapılması ve çift ana dal ve yan dal sayısının artırılması olduğunu söyledi.

 

Dijital dönüşüm SUBÜ’yü öne çıkaracak - Sayfa 3

Proje sayısı ve bütçesi arttı

Yaptığı sunumla Ar-Ge faaliyetlerine değinen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Boz, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü’nün 2023 yılında iç kaynaklı 73 projeye 5 milyon 300 bin TL değerinde destek sağladığını, 2023 yılındaki dış kaynaklı proje sayısının 13 olduğunu ve proje sayısının bir önceki yıla göre yüzde 30, bütçesinin ise yüzde 400 arttığını belirtti. Boz, kalkınma hedeflerine yönelik Ar-Ge, araştırma merkezlerinin çalışmalarını destekleme ve dış kaynaklı proje çağrılarını hedef kitleyle buluşturmanın Ar-Ge hedefleri arasında yer aldığını söyledi.

 

Dijital dönüşüm SUBÜ’yü öne çıkaracak - Sayfa 4

SUBÜ 3 başlıkta ilk 5’te

Sosyal işler ve topluma katkı çalışmalarına değinen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Türkay ise, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2023 İzleme Raporu’nda üç başlıkta ilk beşte yer aldıklarını, Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun (YÖKAK) izleme programını ise başarıyla tamamladıklarını ifade etti. Türkay; kalite ve akreditasyon çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğünü kaydederken, birçok alanda çok sayıda etkinlik yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini vurguladı.