USD 19,12
EUR 20,74
ALTIN 1.212,58
BIST100 4.811
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Depremin ardından çöken Adana-Gaziantep arasındaki yol onarılıyor

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, çöken yolun açılmasıyla bölgeye insani yardım ve kurtarma ekiplerinin daha kolay ulaşacağını açıkladı.

Depremin ardından çöken Adana-Gaziantep arasındaki yol onarılıyor
07 Şubat 2023 | 12:25
Son Güncelleme:

Türkiye'yi sarsan depremde 2'nci güne girildi...

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan 7.7 şiddetindeki depremin ardından 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı.

10 ili etkileyen afet, büyük yıkımlara ve göçüklere neden oldu.

Aynı zamanda ağır kayıpların da verildiği deprem bölgelerinde, arama-kurtarma çalışmaları 30'uncu saatte de devam ediyor.

Çöken yol araçları yuttu
Depremin ardından enkaz görüntüleri art arda gelirken, bir video da Adana-Gaziantep otobanında kaydedildi.

Çöken yol depremin şiddetini gözler önüne sererken, bölgeye intikallerde de ciddi sıkıntılar yaşandı.


Ekipler harekete geçti
Araçları yuttuğu da görülen yolun ulaşımı aksatmasıyla ekipler harekete geçti.

Bugün AFAD Gaziantep Koordinasyon Merkezi'nde açıklamalarda bulunan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bölgeye ulaşımın D400 karayolundan sağlandığını belirtti.

"Otoyoldaki hasarları gideriyoruz"
Otobanın kapalı olduğunu da söyleyen Bakan Kurum şu ifadeleri kullandı:

D400 karayolu da kaya düşmeleri sebebiyle kapalıydı. O yolu önce açtık. Ardından bu yoldan hem bölgeye acil yardımın ulaştırılması hem de Islahiye ve Nurdağı’na yardımların ulaşması ve tahliye sürecini gerçekleştirdik. Bu yolun ulaşıma açılması ki burayı tedbirli olarak yardım araçlarının bırakılması şeklinde takip ediyoruz.

Buradan da çağrımız. D400 karayolunda Osmaniye Gaziantep yolunda mümkün olmadığı sürece burada trafiğe çıkmaması. Zorunluluk halinde ise yardım ekiplerimize, ambulans, AFAD ve iş makinelerini taşıyan ekiplere öncelik vermelerini hassasiyetle rica ediyoruz.

Adana-Gaziantep otoyolundaki hasarları gerek Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bilfiil Başkanımız Fatma Şahin Hanımefendinin ekipleriyle takibi neticesinde açılışını gerçekleştireceğiz. Bu yolun açılmasıyla birlikte tüm bölgede hem Maraş hem Kilis hem Şanlıurfa bölgesine yardım sürecini de hızlandırmış olacağız. Bu noktada bu çok önemli. 45 dakika sonra biz şehirler arası yolu otobandan vermeye başlayacağız.