USD 8,87
EUR 10,37
ALTIN 496,64
BIST100 1.388
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Çin Fatihi Kubilay Han Kimdir?

Cengiz Han'ın torunu olan Kubilay Han, Çin'i fethederek topraklarına katmıştır. Peki, Çin fatihi Kubilay Han kimdir?

Çin Fatihi Kubilay Han Kimdir?
14 Eylül 2021 | 15:02
Son Güncelleme:

Cengiz Han'ın torunu olan Kubilay Han, 23 Eylül 1215 tarihinde Moğolistan'da doğdu. Babasının adı Toluy, annesinin adı Sorghaghtani Beki'dir. Mengü, Hülagü ve Arık Böke adlarında kardeşleri vardı.

Cengiz Han'ın 1227 yılında ölümünün ardından oğlu Ögedey imparatorluğun başına geçti. Ögedey'dan sonra 1246'da Güyük, 1251'de Mengü ve 1259'de Kubilay Han hükümdar seçildi.

1251 yılında Moğol İmparatorluğu'nun seçilen Mengü Han, Kubilay'ı Doğu ülkelerine sefere gönderdi. Kubilay Han büyük bir ordu ile Xi'an'ı ele geçirdi. Daha sonra Çin eyaletlerini topraklarına kattı. 1258'de Yunnan ve Sichuan bölgelerine sefere çıktı.

11 Ağustos 1259 tarihinde Mengü Han'ın ölüm haberini seferdeyken aldı. Fakat geri dönmeden Wuhan'daki kuşatmasına devam etti. Bu dönemde kardeşi Arık Böke'nin yönetimi ele geçirmeye çalıştığını öğrenince Song Hanedanlığı ile barış imzalayarak yönünü Moğolistan'a çevirdi. 1260 yılında Kubilay ve kardeşi kendilerini hükümdar ilan etti.

İki kardeşin 3 yıl süren mücadelesi Kubilay'ın zaferiyle sonuçlandı.

Çin-Moğol İmparatorluğunu kurdu

Çin-Moğol İmparatorluğu Kubilay Han tarafından kurulmuştur. 1260-1294 yılları arasında hükümdarlık yapan Kubilay önce Siang Yang'ı ele geçirdi. Daha sonra Çin eyaletlerini topraklarına kattı. 1264'te Pekin'i merkez yaptı. 1280 yılında tüm Çin'i fethetti. Kubilay'ın devletinin sınırları Çin dışında Kıpçak, Çağatay, Almalık, İran ve Polonya'ya kadar uzanmaktaydı. Çin tarihinde bu sülaleye Yuan Hanedanı denilmekteydi. Bu hanedanlık 1369 yılına kadar Çin'e hakim olmuştur.

Öte yandan Kubilay Han, Japonya, Annam ve Çampa'ya yaptığı seferlerde başarılı olamamıştır. Kubilay, 1293 yılında Endonezya'ya bir sefer düzenleyerek Cava'yı ele geçirdi. Kubilay Han 18 Şubat 1294 tarihinde Khanbaliq'de (Pekin) 79 yaşında öldü.

Etkileri

Güçlü bir hükümdar olan Kubilay Han'ın hayatı büyük savaşlarla geçti. Döneminde Güney Hint, Doğu Afrika ve Madagaskar'dan yeni sanatlar öğrenildi. Sarayında dünyanın çeşitli yerlerinden gelen gezginler, bilim adamları, sanatçılar, yöneticiler ve diplomatlar bulunmaktaydı. Bu topluluğun en seçkin kişilerinden biri de Marco Polo'dur.

Dünyaca ünlü bir gezgin olan Marco Polo buradaki anılarını yazdığı eserinde Kubilay'ın görkemli sarayını, büyük av partilerini, renkli şölenleri, vergi düzenini ve bilim ile sanata verilen değeri tarafsız bir şekilde anlatmaktadır.

Marco Polo'nun babası ve amcası Papa IX Gregorius tarafından 1271 yılında Kubilay Han'a mektup göndermekle görevlendirildi. Uzun bir yolculuk sonrasında Marco Polo ve ekibi Pekin'e ulaştı. Marco Polo'dan etkilen Kubilay onu özel elçisi yaptı ve çeşitli uzak bölgelere yolladı. Marco, 17 yıl boyunca Doğu ülkelerini gezerek dört dil öğrendi.

Öte yandan Kubilay Han Çin'de büyük projeler yaptırmıştır. Birçok kamu binasını tamir ettirdi. Çin'de ilk defa kağıt para kullanımını başlattı. Çin sanatının gelişmesini destekledi. Ancak Moğol yaşam tarzını Çin'de uygulamaya çalışması buradaki kültürel ve sosyal yaşamda bazı çatışmalara yol açmıştır.

Eşleri Kimlerdi?

Kubilay Han'ın ilk eşinin adı Chabi'dir. Eşi 1281 yılında ölmüştür. Bu evlilikten Jingim, Nomugan, Mangala, Dorji Khan, Toghan Khan, Khulan-Temur, Khan Khutugh beki Khan, Qughchu Khan, Saqulghachi Khan, Tsever Khan, Aychi Khan, Khungjil Khan adında çocukları oldu.

İkinci eşi olan Nambui ile 1286 yılında evlendi.