USD 19,18
EUR 20,79
ALTIN 1.214,64
BIST100 4.813
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Çanakkale geçilmez! Zaferin ardından 108 yıl geride kaldı...

Tarihe altın harflerle kazınan Çanakkale Destanı'nın 108. yıl dönümü kutlanıyor.

Çanakkale geçilmez! Zaferin ardından 108 yıl geride kaldı... - Sayfa 1

Osmanlı Devleti, 18 Mart 1915 tarihinde destan yazdı...

 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin üzerinden tam olarak 108 yıl geçti.

Çanakkale Savaşı, dünyanın en büyük ordularının kara, deniz ve denizaltı unsurlarıyla saldırıları karşısında sıkıntılı bir dönem geçiren Osmanlı Devletinin büyük direnişinin bir simgesi.

Çanakkale geçilmez! Zaferin ardından 108 yıl geride kaldı... - Sayfa 2

DÜŞMAN, ÇANAKKALE BOĞAZI'NI SEÇMİŞTİ

İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya ile güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul'u zapt etmek suretiyle Almanya'nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletleri'ni zayıflatma amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'nı seçmişlerdi. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Kara ve deniz savaşı sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar vermişti.

Çanakkale geçilmez! Zaferin ardından 108 yıl geride kaldı... - Sayfa 3

OSMANLI, SAVAŞA NASIL GİRDİ?

Osmanlı İmparatorluğu, Almanya'nın Rusya'ya savaş ilan ettiği 1 Ağustos 1914'ün hemen ertesi günü, Almanya ile bir ittifak antlaşması imzalamıştı. Bu antlaşma, imparatorluğun kesin olarak Almanya'nın ana gücünü oluşturduğu İttifak Devletleri safında fiilen savaşa gireceği anlamına gelmektedir. Enver Paşa, fiilen savaşa girmeyi, seferberliğin tamamlanmamış olması ve Çanakkale Boğazı savunmasının tamamlanmaması gibi gerekçelerle ertelemeye çalışmıştı. Ancak Almanya, bir an önce savaşa fiilen girilmesi için baskılarını sürdürdü. Bu baskılar, Akdeniz'de Britanya donanması önünden çekilen Goeben ve Breslau savaş gemilerinin İstanbul'a gelmesiyle bir oldu bittiye getirildi. Daha sonra Osmanlı Donanması'na bağlı bir grup gemiyle Karadeniz'e açılan bu gemiler 27 Ekim 1914 tarihinde Rus limanlarını bombalayınca Rusya, Osmanlı İmparatorluğu'na savaş ilan etmiştir.

Çanakkale geçilmez! Zaferin ardından 108 yıl geride kaldı... - Sayfa 4

İSTANBUL İÇİN ÇANAKKALE'Yİ GEÇMEK İSTEDİLER

Birleşik Krallık Savaş Konseyi sekreteri Albay Hankey Winston Churchill'in de desteğiyle, 1914 yılı Eylül ayında Çanakkale Boğazı'nın donanmayla geçilerek İstanbul'un işgalini öngören bir planı savaş konseyine sunmuştu. Plan, çeşitli evrelerden geçerek uygulamaya kondu ve Birleşik Krallık ve Fransa gemilerinden oluşan bir donanmanın Boğaz'a geniş çaplı saldırıları 1915 Şubat ayında başlatıldı. Özellikle 19 Şubat 1915 ve 25 Şubat 1915 bombardımanları sonucu Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Çobanlı giriş tabyalarının geri hatta çekilmesi emrini uygulatmıştır. En güçlü saldırı ise 18 Mart 1915 günü uygulamaya konuldu. Ancak Birleşik Donanma ağır kayıplara uğradı ve deniz harekâtından vazgeçmek zorunda kalındı.