USD 18,82
EUR 20,19
ALTIN 1.130,77
BIST100 4.930
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Büyükşehir'den vatandaşlara çağrı: Şehrimizin su kaynağını hep birlikte koruyalım

Sakarya ve Kocaeli'nin en önemli içme suyu kaynağı Sapanca Gölü'ndeki su seviyesi, mevsimsel yağışların azalması nedeniyle 30,95 metreye geriledi. Büyükşehir Belediyesi Kuraklıkla karşı karşıya olan Sapanca Gölü’ne vatandaşlar tarafından bırakılan atık maddeleri tek tek topladı.

Büyükşehir'den vatandaşlara çağrı: Şehrimizin su kaynağını hep birlikte koruyalım - Sayfa 1

Marmara Bölgesi'nin doğusunda kışın hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, su kaynaklarını da olumsuz etkiledi. Sapanca Gölü'nde su seviyesi, bölgeye yeteri kadar kar ve yağmur yağmaması nedeniyle düşmeye devam ediyor. Maksimum 32,20 metre su seviyesine ulaşılabilen gölde, azalan yağışlarla şu anki su seviyesi 30,95'a geriledi.

Büyükşehir'den vatandaşlara çağrı: Şehrimizin su kaynağını hep birlikte koruyalım - Sayfa 2

Yağışların azlığı ve su çekiminin devam ettiği Sapanca Gölü 1 Milyon kişinin su ihtiyacının karşılıyor. Bu olumsuzluklardan etkilenen Göl bir de vatandaşların attığı lastik, plastik, cam, metal ve benzeri atık maddelerin verdiği zararla karşı karşıya.

Büyükşehir'den vatandaşlara çağrı: Şehrimizin su kaynağını hep birlikte koruyalım - Sayfa 3

Sapanca Gölü’nün önemine her zaman dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi, bu kez de mevsim yağışlarının minimum düzeyde olmasından dolayı Sapanca Gölü’nün su çekilen kıyı kısımlarında temizlik çalışmaları yürüttü. Ekipler vatandaşlar tarafından göl içerisine bırakılan lastik, plastik, cam ve metal ürünleri titizlikle topladı.

Büyükşehir'den vatandaşlara çağrı: Şehrimizin su kaynağını hep birlikte koruyalım - Sayfa 4

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), şehrimizin en önemli içme suyu kaynaklarından biri olan Sapanca Gölü içerisine vatandaşlar tarafından bırakılan atık maddeleri tek tek topladı. Mevsim normallerinin üzerinde geçen sıcaklık ve bununla birlikte yağış miktarının minimum düzeye inmesiyle beraber ülkemizin genelinde su kaynaklarını olumsuz etkiledi. Suyun bir damlasına dahi değer veren anlayışla projelerini yürüten SASKİ, su kaynaklarının korunması için yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek Sapanca Gölü’nün su çekilen kısımlarında göl içerisinde kalan atık maddeleri temizledi.