USD 27,12
EUR 28,88
ALTIN 1.670,89
BIST100 7.851
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Büyükşehirden Sanat Galerisi'nde sergi!

Sakarya büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi Yıl Sonu Sergisi, Sakarya Sanat Galerisi'nde gerçekleştirildi.

Büyükşehirden Sanat Galerisi'nde sergi! - Sayfa 1

Meltem SÜT/ Gürkan Can KAYA

Vatandaştan yoğun ilgi gören yıl sonu sergisi Sakarya Sanat Galerisi'nde gerçekleşti. Geleneksel sanatların yer bulduğu sergide 10 branşta toplam 148 eser beğeniye sunuldu. Sergi 31 Ağustos tarihine kadar açık olacak. Hat-Kûfi, Tezhip, Ebru, Minyatür, Cilt, Çini Ahşap Oyma, Sedef Kakma, Çamur Şekillendirme ve Seramik ile Temel Sanat Eğitimi olmak üzere toplam 10 branşta kursiyerlerin hazırladığı el emeği eserler sanatseverlerin önüne serildi.
Açılış konuşmasına başlayan Sanat Galerisi öğrencisi Selhan Temiz:
"Sakarya ilini bir marka alanında bir marka haline gelmesi ise şahsi arzumdur. Bizlere sağladığı imkanlar dolayısıyla Büyükşehir belediyesine teşekkür ederim ve bizlerden desteklerini esirgemeyeceklerine eminim diyebilirim." Sözlerini dile getirdi.

Büyükşehirden Sanat Galerisi'nde sergi! - Sayfa 2

Programda konuşan  Prof. Doktor Hattat Memiş:
Sakaryamızda son 20 yılda sanat kültür alanında çok güzel gelişmeler oldu. Alanın içinden biri olarak buna yakından şahitim. Malumunuz şehrimiz 99 depremini yaşadı, hemen ertesi yıl sanatçı arkadaşlarımız prefabrik atölyeler kurdular ve benden de rica ettiler. Enkazlar arasında bu derslere başladık. Daha sonrasında arkadaşlarım atölye açtılar. Yine böyle dersler yaptık. Ve bunlar hep böyle devam etti. Güzel Sanatlar Fakültemiz mezun vermeye başladı, onlar da süreçlere dahil oldular. Yani 15 yıldır Sakaryamızda kültür sanat kolları oluştu. Sonrasında bu kurum açıldı. Bu kurum Türkiye genelinde örnek bir kurumdur. Bütün sanatkârların takdirini topladı. Dolayısıyla bu kurum gerçekten Sakarya'nın yüz akı." Dedi.

Büyükşehirden Sanat Galerisi'nde sergi! - Sayfa 3

Açılış törenine katılan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce:
"Şu anda bulunduğumuz bu mekanın ne mana ifade ettiğini dile getirdik. Sadece şunları söylemek istiyorum: Malum belediyecilik sadece bir gönül işidir. Eğer gönlünüz yoksa belediyeci olamazsınız. Belediye insanları sevmedir, belediye hayatı sevmedir. Belediyecilik Yaradan'ı sevmedir, Yaradan'dan ötürü tüm yaratılanları sevmedir. Bu yüzden kamu hizmetlerinde hemşehrileriyle en çok iç içe olan belediye olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En iyisini yapıyoruz, artık kendimize başkalarını örnek almıyoruz. En güzelini yapmaya gayret ediyoruz." Dedi.