USD 13,47
EUR 15,27
ALTIN 793,59
BIST100 2.011
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Büyükşehir’den o bölgeye ‘akıllı’ çözüm

Büyükşehir Belediyesi, şehirde trafiğin en yoğun olduğu ASEM Kavşağı’nda yoğunluğu kontrol altına alacak bir akıllı kavşak sistemi kurdu. Bu sistemde sensörler trafiğin yoğun olduğu saatleri tespit edecek, ışıklar buna göre çalışacak.

Büyükşehir’den o bölgeye ‘akıllı’ çözüm - Sayfa 1

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, şehir genelinde trafik yoğunluğunu azaltmak ve işleyişin en güvenli şekilde sağlanması için çeşitli uygulamalar yürütüyor.

1 7
Büyükşehir’den o bölgeye ‘akıllı’ çözüm - Sayfa 2

Özellikle trafiğin en yoğun olduğu bölgelerde akıllı kavşaklar devreye alınıyor. Son çalışma ise kentin trafik anlamında en yoğun noktalarından biri olan Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı ASEM Kavşağı’nda yapıldı.

2 7
Büyükşehir’den o bölgeye ‘akıllı’ çözüm - Sayfa 3

Akıllı kavşak devreye alındı

Kavşağın 4 farklı yönü belirli saatlerde trafiğe kapatıldı. Bölgeye ‘akıllı kavşak’ inşa edildi. Tüm yönlere sinyalizasyon direkleri inşa edildi. Ayrıca zemine, araç sayısını ve yoğunluğu fark eden ‘sensörler’ yerleştirildi.

3 7
Büyükşehir’den o bölgeye ‘akıllı’ çözüm - Sayfa 4

Sistem devreye alındığında, özellikle mesai saatleri içerisinde araç yoğunluğunu fark eden sensörler trafik ışıklarını devreye sokacak. Yoğunluğun az olduğu saatlerde ise kavşak içinde ‘kontrollü geçiş’ (turuncu) ışığı yanıp sönecek. Kurulan bu ‘akıllı sistem’ ile Adapazarı, Serdivan ve Erenler yönlerine akan trafik rahatlayacak.

4 7