USD 27,38
EUR 29,01
ALTIN 1.627,65
BIST100 8.335
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Büyükşehir dünya projesinde öncü oldu

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Enerji Dönüşümü İçin AB” projesinin temsilci heyetini makamında ağırladı. İklim değişimi risklerini azaltmak için başlatılan uluslararası projeye davet edilen Sakarya, Başkan Yüce’nin imzasıyla ‘pilot il’ olmak için ilk adımı attı. Yüce, “Başkanlar Sözleşmesi’ni imzaladık, planımız da hazırdı. Dünyamızı ve doğayı korumak için fedakârlıkları topyekûn yapacağız” denildi.

Büyükşehir dünya projesinde öncü oldu - Sayfa 1

Sakarya Büyükşehir Belediyesi her alanda örnek belediye olmak için birçok projede öncü rol oynuyor. Doğanın en harika örneklerini barındıran Sakarya’da havayı, çevreyi, öz kaynakları korumak için birçok sosyal sorumluluk projesi yürüten Başkan Yüce ve ekibi, bu kez uluslararası projede “gözlemci ve pilot” olmak için ilk adımı attı. Avrupa Birliği projesi olan “Enerji Dönüşümü İçin AB: Batı Balkanlar ve Türkiye’de Belediye Başkanları Sözleşmesi” projesi için yerli ve yabancılardan oluşan bir heyet Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Büyükşehir dünya projesinde öncü oldu - Sayfa 2

Sürdürülebilir Enerji Planı

Başkan Yüce, temiz bir dünya ve sürdürülebilir enerji üzerine seferberlik yapan heyetin üyelerini makamında ağırladı. Toplantıya Büyükşehir İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı ekibi, Büyükşehir bürokratları, Proje Koordinatörü Litvanya Eski Çevre Bakan Yardımcısı Daiwa Manotiene, proje asistanı İlknur Şahin ile Marmara Belediyeler Birliği Temsilcisi Mustafa Özkul katıldı. Heyet, Başkan Yüce’ye projeyle ilgili detaylı bir sunum yaptı.

Büyükşehir dünya projesinde öncü oldu - Sayfa 3

Sera gazı emisyonlarını azaltma hedefi

Gerçekleştirilen görüşmede belediyelerin ve ülkelerin atmosfere zarar vererek hızlı bir iklim değişikliği sürecinin önünü açan uygulamaların doğa dostu projelerle yenilenmesi konusu ele alındı. Sera gazı emisyonları konusunda hedeflerin masaya yatırıldığı proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi de ‘gözlemci ve pilot’ il seçildi. Emsiyonları hafifletmeye yönelik küresel bir adım olan projede yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Yüce, Sakarya’nın bu projeye öncelikli davet edilme sebebinin hazırladıkları ‘Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’ olduğunu vurguladı.

Büyükşehir dünya projesinde öncü oldu - Sayfa 4

Yüce’den ‘riskleri azaltabiliriz’ mesajı

İklim değişikliğindeki hızlanmanın azaltılması için ‘etki hafifletme politikaları’ üzerine görüştüklerini ifade eden Yüce şehir dünyada yürütülecek ağaçlandırma, orman hacminin artırılması ve tüm üretim tekniklerinin doğaya dost programlarla revize edilmesi adımlarıyla insan kaynaklı küresel ısınma risklerinin azaltılabileceğine dikkat çekti.