USD 28,89
EUR 31,75
ALTIN 1.896,78
BIST100 8.094
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Büyükşehir Belediyesi ziraat öğrencilerini ağırladı

Büyükşehir Belediyesi, SUBÜ’nün ziraat öğrencilerini ağırlayarak dünyada model olan tarımsal kalkınma projeleriyle geleceğin tarım öncülerine ilham oldu.

Büyükşehir Belediyesi ziraat öğrencilerini ağırladı - Sayfa 1

Büyükşehir Belediyesi, tarımın her alanında hayata geçirdiği projelerle Türkiye’nin tüm şehirlerine ve dünyaya örnek oldu. Projeler, gençlerin de ilgisini çekiyor. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden 100 öğrenci, şehirdeki tarımsal projeleri tek tek incelemek üzere bir geziye çıktı.

Büyükşehir Belediyesi ziraat öğrencilerini ağırladı - Sayfa 2

Büyükşehir Sivil Toplum Kuruluşları Şube Müdürlüğü’nün misafiri olan geleceğin tarım öncüleri Melen Botanik Vadisi, Acarlar Longozu, Seracılık Mükemmeliyet Merkezi ve Fidan AŞ’yi dolaşarak detaylı bir inceleme yaptı.

Büyükşehir Belediyesi ziraat öğrencilerini ağırladı - Sayfa 3

Akyazı’da dünyaya örnek proje

Jeotermal ısıtmalı tam otomasyona sahip yeni nesil topraksız tarım serası Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’ni büyük bir merakla inceleyen öğrenciler 53 bin metrekarelik alanda yıl boyu süren üretim aşamalarını izledi. Tozlaşmanın bambus arılarıyla sağlandığı, dünyada ilk olan bazı teknolojilerin kullanıldığı seraya hayran kalan gençler, önemli notlar çıkardı.

Büyükşehir Belediyesi ziraat öğrencilerini ağırladı - Sayfa 4

3 milyondan fazla bitki: Melen Botanik Vadisi

Daha sonra kuzeydeki Melen Botanik Vadisi’ne ulaşan kuşburnu, lavanta, biberiye, adaçayı, böğürtlen, kedi otu ve defne çayı gibi 20 çeşit bitkinin üretim sahasını adım adım dolaştı. 3 milyondan fazla bitkinin hasat edildiği tarım cennetinde şaşkınlığını gizleyemeyen gençler, Büyükşehir’in uzman ekiplerinden bilgi aldı. Öğrencilere 60 kilometre uzayan üretim üssünün gelecek hedeflerini bizzat uzmanlardan dinledi.