USD 18,80
EUR 20,43
ALTIN 1.163,22
BIST100 5.192
İHBAR hattı 0552 642 79 79

BURAK ERKEN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY MI?

İbrahim Bulut

İbrahim Bulut

24 Ocak 2023 | 21:36

Ana TV ekranlarında geçtiğimiz günlerde AK Parti Serdivan İlçe Başkanı Burak Erken'i konuk ettim. Kendisiyle yarım saate yakın tempolu bir program gerçekleştirdik.

Serdivan ilçe başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalardan Serdivan Belediyesi'nin hizmetlerine, ekonomik gelişmelerden SATSO seçimlerine, Yusuf Alemdar'la ilişkisine ve kendi siyasi geleceğine dair birçok konuyu kısa sürede konuşma fırsatımız oldu.

Erken, Serdivan teşkilatı olarak 2023 seçimlerine tüm hızıyla hazırlandıklarını belirtirken özellikle AK Parti'nin en güçlü olduğu alanlardan biri olan üye çalışmalarında hiç hız kesmediklerini ifade etti. AK Parti'nin Serdivan'daki üye sayısı 22 bine yaklaşmış. Birçok siyasi partinin Serdivan'da aldığı oy oranından fazla üye sayısına sahipler. Bu çalışmalar elbette AK Parti'ye sahada ciddi bir üstünlük sağlıyor.

Çok daha ilginci ise bu çalışmalara hiç ara verilmemesi. Bu motivasyonu AK Parti siyasetinin başarılı olmasının en önemli sebeplerinden biri olarak görüyorum.

Erken, SATSO seçim sürecine ilişkin olarak da son derece samimi açıklamalar yaptı. Çok yakın dost olduğu isimlerle birlikte yol yürüdüğünü dile getiren Erken, SATSO Başkanı Akgün Altuğ'a karşı asla olumsuz bir tavır içinde olmadığını belirtti. Erken’in bu süreç hakkında yaptığı değerlendirmeleri ciddi bir olgunluk olarak görüyorum.

Elbette seçim süreçlerinde herkes dilediği ismi destekleyebilir. Burada önemli olan rakibinize karşı centilmence davranmanızdır. Karşınızdaki isimlere karşı haksız ithamlar içinde bulunmamanızdır. Erken de Akgün Altuğ'a karşı bu hukuka her zaman bağlı kaldığının altını özellikle çizdi.

Yusuf Alemdar'la aralarındaki bağ hakkında söylediklerinin de önemli olduğunu düşünüyorum. Erken, Alemdar için, “Allah herkese böyle uyumlu çalışacağı bir isim nasip etsin” diyerek hakkındaki düşüncelerini belirtti.

Alemdar, elbette siyaseti iyi bilen bir isim. 6-7 yıl il başkanı olarak görev yaptı. Sakarya siyasetinin aktörleri arasında yer alıyor.

Erken ve Alemdar arasındaki sıkı bağ, AK Parti'nin Serdivan'da sahip olduğu gücün altında yatan en önemli etkenlerin başında yer alıyor denebilir.

Son olarak İlçe Başkanı Burak Erken'in kendi siyasi geleceğiyle ilgili sözlerine değinmek istiyorum. Programda açık bir şekilde kendisine siyasi planlarını sordum.

Erken'in bu konudaki cevaplarını ise çok gerçekçi bulduğumu ifade etmek istiyorum; “Biliyorsunuz bizim partimizde kişinin ben şunu istiyorum diye ön plana çıkması sonuç alacağı anlamına gelmez. Kimin nereye geleceğine kendiniz karar veremezsiniz. Önce toplum sizi başarılı görecek. Kamuoyunda olumlu bir algınız olacak. Ondan sonra teşkilatımız, il başkanımız, milletvekillerimiz, genel merkezimiz ve elbette Sayın Cumhurbaşkanımız sizi takdir edecek. Bu nedenle ben şuraya talibim demenin bir önemi yok. Toplumun sizi nereye layık gördüğü önemlidir. Zaten önümüzde şu anda 2023 seçimleri var. Burada çalışıp başarılı olmak zorundayız…”

Gerçekçi dediğim sözler bunlardı. AK Parti'de bir kişinin bir yere gelmesinin sadece kişinin istemesiyle ilgili olmadığına bende katılıyorum. Erken'in de işaret ettiği gibi birçok farklı etken bulunuyor.

Sonuç olarak 2024 yerel seçimlerine ilişkin Burak Erken'in bir hedefi olabilir ve bu gayet normaldir. Erken'in yaşı da çok genç olduğu için siyasette farklı bir noktaya erişmek isteyebilir, elbette bugünden buna bir şey demesini beklemek mümkün değil.

Zaten hangi AK Partili ile görüşsem neredeyse tamamı önceliğin 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu söylüyor. Adeta herkes söz birliği yapmışçasına 2023 belli olmadan kendisiyle ilgili bir şey konuşmanın doğru olmayacağını düşünüyor.

Bu konuda haksız sayılmazlar. Tayyip Erdoğan gibi güçlü bir liderin partisinde görev yapıyorsanız Erdoğan'ın durumu belli olmadan kendi akıbetiniz hakkında net bir düşünceye sahip olmamanız son derece normaldir.

2023 seçimleri çok hareketli geçecek. Bu seçimin ardından ise yerel seçim seçimler gelecek. Hareketlilik hiç durmayacak gibi. Bakalım önümüzdeki günlerde neler göreceğiz?

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Tüm Yazılar