USD 8,87
EUR 10,43
ALTIN 499,05
BIST100 1.385
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Bu sabah korkutan alarm!

iPhone kullanıcıları bu sabah yüksek sesli çalan bir siren sesi ve ‘Evde kal Türkiye’ bildirimiyle ayaklandı. Birçok kişi Twitter’da yaşadığı paniği paylaştı. Kim tarafından gönderildiği tespit edilemeyen bildirim paniğe yol açtı.

Bu sabah korkutan alarm!
24 Temmuz 2021 | 10:51
Son Güncelleme:

Türkiye’deki iPhone kullanıcılarının büyük bir kısmının telefonlarına Acil Durum Uyarısı (Test Alert Notification) başlığıyla ‘Evde kal Türkiye’ mesajı geldi. Bildirimle birlikte yüksek sesli bir siren sesi çalmaya başladı. Bildirimin kimin tarafından gönderildiği merak edilirken Sağlık Bakanlığı tarafından sıkça kullanılan 'Evde kal Türkiye' uyarısının vaka sayılarının artışa geçtiği bu günlerde gelmesi dikkatleri çekti.

Evde Kal Türkiye uyarısı!

Twitter kullanıcıları telefonlarına gelen alarmın ekran görüntüsünü paylaşarak alarmın sürekli tekrar ettiğini de ekledi. Söz konusu mesajla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bu durumla karşılaşan kullanıcılar Test Alert Notification Evde Kal Türkiye uyarısı nedir, Test Alert Notification uyarısı nasıl kapatılır sorusuna yanıt aramaya başladı.

Test Alert Notification uyarısı nedir?

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemlere bir sosyal farkındalık akıllı telefonlara indirilen Evde Kal Türkiye uygulamasında Test Alert Notification uyarısı milyonların gündeminde bulunuyor.

TEST ALERT NOTİFİCATİON UYARISI NASIL KAPATILIR?

Telefonunuza bu uyarının gelmesini istemeyen iPhone kullanıcıları Ayarlar > Bildirimler > Test Alert Notification seçeneğinden bildirimi kapatabilir.

TEST ALERT NOTİFİCATİON EVDE KAL TÜRKİYE UYARISI NEDİR?

Başta İngiltere olmak üzere bazı ülkelerin Covid 19 seyriyle bağlantılı 'acil durum alarm tatbikatı' Türkiye'de de gündem oldu. Sosyal medyada bazı iPhone kullanıcıları telefonlarına Acil Durum Uyarıları kapsamında "Evde kal Turkiye" ifadeleriyle gelen bildirimin ekran görüntüsünü paylaştı.